All messages

General: Ostateczne rankingi zostały opublikowane. Gratulacje!

Public message

Do finału zakwalifikowali się: 1. Tomek Czajka 2. Damian Straszak 3. Igor Adamski 4. Marek Cygan 5. Jakub Tarnawski 6. Marcin Smulewicz 7. Piotr Godlewski 8. Michał Włodarczyk 9. Witold Jarnicki 10. Marek Sokołowski 11. Jakub Oćwieja 12. Piotr Bejda 13. Grzegorz Prusak 14. Adam Błaszkiewicz 15. Mateusz Puczel 16. Juliusz Sompolski 17. Piotr Mikulski 18. Błażej Magnowski 19. Michał Zgliczyński 20. Marcin Mucha Wszystkich finalistów prosimy o potwierdzenie udziału w finale do 26 maja 2014r. do północy.

> Do finału zakwalifikowali się: > > 1. Tomek Czajka > 2. Damian Straszak > 3. Igor Adamski > 4. Marek Cygan > 5. Jakub Tarnawski > 6. Marcin Smulewicz > 7. Piotr Godlewski > 8. Michał Włodarczyk > 9. Witold Jarnicki > 10. Marek Sokołowski > 11. Jakub Oćwieja > 12. Piotr Bejda > 13. Grzegorz Prusak > 14. Adam Błaszkiewicz > 15. Mateusz Puczel > 16. Juliusz Sompolski > 17. Piotr Mikulski > 18. Błażej Magnowski > 19. Michał Zgliczyński > 20. Marcin Mucha > > Wszystkich finalistów prosimy o potwierdzenie udziału w finale do 26 maja 2014r. do północy.

General: Koszulki za ostatnią rundę...

Public message

... wylosowali: kait, inata, msialk, kuzu, pawelek1.

> ... wylosowali: kait, inata, msialk, kuzu, pawelek1.

General: Zadania z rund zdalnych w serwisie MAIN

Public message

W serwisie MAIN pojawiły się już wszystkie zadania z rund zdalnych: http://main.edu.pl/pl/user.phtml?op=zadania&c=22014 (poza rundą rozproszoną).

> W serwisie MAIN pojawiły się już wszystkie zadania z rund zdalnych: http://main.edu.pl/pl/user.phtml?op=zadania&c=22014 (poza rundą rozproszoną).

General: Koniec rundy 5.

Public message

Opublikowaliśmy wyniki indywidualne oraz testy użyte do oceny. Wszelkie reklamacje prosimy zgłaszać przez dział pytań. Dyskwalifikacje, ostateczne rankingi, finalistów oraz szczęśliwców, którzy wylosowali koszulki za ostatnią rundę, opublikujemy do wtorku 20 maja do 20.00.

> Opublikowaliśmy wyniki indywidualne oraz testy użyte do oceny. Wszelkie reklamacje prosimy zgłaszać przez dział pytań. > > Dyskwalifikacje, ostateczne rankingi, finalistów oraz szczęśliwców, którzy wylosowali koszulki za ostatnią rundę, opublikujemy do wtorku 20 maja do 20.00.

Plemiona [B] (ple): Odp: Kolejność leksykograficzna

Public message

> Kolejność leksykograficzna jest ze względu na liczby, czy litery? Ze względu na liczby. > sortowanie: > 32 979925 167 980052 > 208 478 74 94 > jest poprawne? Tak.

> > Kolejność leksykograficzna jest ze względu na liczby, czy litery? > > Ze względu na liczby. > > > sortowanie: > > 32 979925 167 980052 > > 208 478 74 94 > > jest poprawne? > > Tak.

Fiolki [B] (fio): Odp: Ostateczna substancja

Public message

> Skoro wynikiem eksperymentu ma być uzyskanie specyfiku X, czy możemy założyć, że wszystkie używane substancje po serii przelań kończą w jednej probówce czy jednak możemy uzyskań kilka różnych "końcowych" substancji? Nie. Możemy uzyskać kilka różnych końcowych substancji.

> > Skoro wynikiem eksperymentu ma być uzyskanie specyfiku X, czy możemy założyć, że wszystkie używane substancje po serii przelań kończą w jednej probówce czy jednak możemy uzyskań kilka różnych "końcowych" substancji? > > Nie. Możemy uzyskać kilka różnych końcowych substancji.

General: Rankingi i koszulki po rundzie 4.

Public message

Koszulki wylosowali: Fenistil, krdln, santino, marian, xanti.

> Koszulki wylosowali: Fenistil, krdln, santino, marian, xanti.

Maksymalna podtablica (mak2): Odzyskaliśmy zgłoszenia do MAK2

Public message

Kawałek kodu tu i trochę tam, i udało nam się odzyskać brakujące zgłoszenia do dodatkowego zadania rozproszonego MAK2 (niewidocznego w rankingu).

> Kawałek kodu tu i trochę tam, i udało nam się odzyskać brakujące zgłoszenia do dodatkowego zadania rozproszonego MAK2 (niewidocznego w rankingu).

General: Udostępniliśmy wyniki rundy 4.

Public message

.. oraz testy użyte do oceny. W raportach ("Moje zgłoszenia") znajdziecie również informację, na ilu maszynach uruchamiane było rozwiązanie.

> .. oraz testy użyte do oceny. > > W raportach ("Moje zgłoszenia") znajdziecie również informację, na ilu maszynach uruchamiane było rozwiązanie.

General: Koniec rundy 4. (rozproszonej)

Public message

Na wyniki będzie trzeba tym razem trochę dłużej poczekać (prawdopodobnie do rana). Cieszymy się, że tak licznie rozwiązywaliście zadania nowego rodzaju i przepraszamy, że nie udało nam się pod koniec czasu zapewnić odpowiedzi na testach przykładowych na bieżąco.

> Na wyniki będzie trzeba tym razem trochę dłużej poczekać (prawdopodobnie do rana). > > Cieszymy się, że tak licznie rozwiązywaliście zadania nowego rodzaju i przepraszamy, że nie udało nam się pod koniec czasu zapewnić odpowiedzi na testach przykładowych na bieżąco.

Maksymalna podtablica (mak2): Dotychczasowe zgłoszenia

Public message

Przy rekonfiguracji systemu sprawdzającego zadania rozproszone omyłkowo usunęliśmy próbne zadanie rozproszone MAK2 wraz z dotychczasowymi zgłoszeniami. Za pomyłkę serdecznie przepraszamy. Już można ponownie wysyłać zgłoszenia do zadania MAK2. Zgłoszenia z oficjalnej rundy próbnej pozostały nienaruszone.

> Przy rekonfiguracji systemu sprawdzającego zadania rozproszone omyłkowo usunęliśmy próbne zadanie rozproszone MAK2 wraz z dotychczasowymi zgłoszeniami. Za pomyłkę serdecznie przepraszamy. Już można ponownie wysyłać zgłoszenia do zadania MAK2. Zgłoszenia z oficjalnej rundy próbnej pozostały nienaruszone.

Kółko informatyczne [B] (kol): Odp: Adwersarz

Public message

> Czy dla każdego testu > (a) dane w tym teście, bądź też sposób ich generowania przez bibliotekę odpowiadającą na zapytania programu, jest ustalony, czy też > (b) odpowiedź na np. FirstNeighbor(10) może zależeć od tego, jakie pytania algorytm zadawał wcześniej? Odpowiedź (a), wartości zwracane przez bibliotekę kollib są ustalone i nie zależą od zachowania Twojego programu.

> > Czy dla każdego testu > > (a) dane w tym teście, bądź też sposób ich generowania przez bibliotekę odpowiadającą na zapytania programu, jest ustalony, czy też > > (b) odpowiedź na np. FirstNeighbor(10) może zależeć od tego, jakie pytania algorytm zadawał wcześniej? > > Odpowiedź (a), wartości zwracane przez bibliotekę kollib są ustalone i nie zależą od zachowania Twojego programu.

General: Biblioteczka dla C/C++, wersja Windows

Public message

Jeśli Twoja biblioteczka pomyślnie kompiluje rozwiązania w C lub w C++ z dołączoną biblioteczką nie musisz czytać dalej. We wczorajszej wersji tej biblioteczki pojawił się znów błąd powodujący niepowodzenie kompilowania zadań z biblioteczką, za co bardzo przepraszam. Na stronie znajduje się teraz wersja z wszystkimi poprawkami z wczoraj, pozbawiona tego błędu. W celu jej użycia nie jest koniecznie ponowne instalowanie MinGW ani OpenMPI; wystarczy ją rozpakować i ew. poprawić ścieżki, tak jak jest napisane w README.

> Jeśli Twoja biblioteczka pomyślnie kompiluje rozwiązania w C lub w C++ z dołączoną biblioteczką nie musisz czytać dalej. > > We wczorajszej wersji tej biblioteczki pojawił się znów błąd powodujący niepowodzenie kompilowania zadań z biblioteczką, za co bardzo przepraszam. Na stronie znajduje się teraz wersja z wszystkimi poprawkami z wczoraj, pozbawiona tego błędu. W celu jej użycia nie jest koniecznie ponowne instalowanie MinGW ani OpenMPI; wystarczy ją rozpakować i ew. poprawić ścieżki, tak jak jest napisane w README.

General: Rankingi i koszulki po rundzie 3.

Public message

Rankingi zostały uzupełnione o wyniki rundy 3. Koszulki tym razem wylosowali: mm.piatkowski, krzysztofs, lpank, do_not_be_hasty i Chocimier. Gratulujemy!

> Rankingi zostały uzupełnione o wyniki rundy 3. Koszulki tym razem wylosowali: mm.piatkowski, krzysztofs, lpank, do_not_be_hasty i Chocimier. Gratulujemy!

General: Wyniki rundy 3. są już dostępne.

Public message

Opublikowaliśmy wyniki indywidualne i testy użyte do oceny. Rankingi jutro w samo południe.

> Opublikowaliśmy wyniki indywidualne i testy użyte do oceny. Rankingi jutro w samo południe.

General: Limit liczby uruchomień próbnych w zadaniach rozproszonych

Public message

Zwiększyliśmy dozwoloną liczbę uruchomień próbnych w zadaniach rozproszonych do 25. Błędy kompilacji wliczają się do tego limitu.

> Zwiększyliśmy dozwoloną liczbę uruchomień próbnych w zadaniach rozproszonych do 25. > > Błędy kompilacji wliczają się do tego limitu.

Kółko informatyczne [B] (kol): Literówka w przykładzie do zadania KOL

Public message

W przykładzie do zadania KOL jest literówka. W ostatnich czterech linijkach przykładu jest: QueryFrom(3) 4 QueryTo(3) 4 QueryFrom(3) 9 QueryTo(3) 4 a powinno być: QueryFrom(3) 4 QueryTo(3) 4 QueryFrom(4) 9 QueryTo(4) 4

> W przykładzie do zadania KOL jest literówka. > > W ostatnich czterech linijkach przykładu jest: > > QueryFrom(3) 4 > QueryTo(3) 4 > QueryFrom(3) 9 > QueryTo(3) 4 > > a powinno być: > > QueryFrom(3) 4 > QueryTo(3) 4 > QueryFrom(4) 9 > QueryTo(4) 4

General: Rankingi po rundzie 2.

Public message

Rankingi są już zaktualizowane. Tym razem wylosowane koszulki trafią do użytkowników: freddie, krzysiek97, Librus, mojeid i filix.

> Rankingi są już zaktualizowane. > > Tym razem wylosowane koszulki trafią do użytkowników: > freddie, krzysiek97, Librus, mojeid i filix.

General: Nowa wersja bibliotek do testowania lokalnego

Public message

Na stronie http://potyczki.mimuw.edu.pl/l/zadania_rozproszone/ znajdują się nowe wersje bibliotek do testowania lokalnego. Poprawiają one zgłoszone błedy, w szczególności eliminują ostrzeżenie, które pojawiało się przy większości uruchomień programów w systemie Windows.

> Na stronie http://potyczki.mimuw.edu.pl/l/zadania_rozproszone/ znajdują się nowe wersje bibliotek do testowania lokalnego. Poprawiają one zgłoszone błedy, w szczególności eliminują ostrzeżenie, które pojawiało się przy większości uruchomień programów w systemie Windows.

General: Odp: Wysyłanie wiadomości do samego siebie

Public message

> Czy wysyłanie wiadomości (send) do samego siebie jest dozwolone? Jeśli tak, to można założyć, że nie jest limitowane? Wysyłanie wiadomości do samego siebie jest dozwolone, ale też jest limitowane. > Jeśli nie, to jest dostępny jakiś mechanizm nieblokującego odbierania wiadomości? Nie, nie ma takiego mechanizmu. Nadto Receive(-1) nie ma żadnych gwarancji na to, którą wiadomość odbierze, gdy jest kilka dostępnych (w szczególności, nie ma żadnych gwarancji przeciwko zagłodzeniu).

> > Czy wysyłanie wiadomości (send) do samego siebie jest dozwolone? Jeśli tak, to można założyć, że nie jest limitowane? > Wysyłanie wiadomości do samego siebie jest dozwolone, ale też jest limitowane. > > > Jeśli nie, to jest dostępny jakiś mechanizm nieblokującego odbierania wiadomości? > Nie, nie ma takiego mechanizmu. Nadto Receive(-1) nie ma żadnych gwarancji na to, którą wiadomość odbierze, gdy jest kilka dostępnych (w szczególności, nie ma żadnych gwarancji przeciwko zagłodzeniu).

General: Wyniki rundy 2.

Public message

Udostępniliśmy wyniki drugiej rundy oraz testy, użyte do oceny rozwiązań. Uwagi i reklamacje prosimy zgłaszać przez "Pytania". Ranking oraz zdobywcy losowych koszulki zostaną ujawnieni o 12.00.

> Udostępniliśmy wyniki drugiej rundy oraz testy, użyte do oceny rozwiązań. Uwagi i reklamacje prosimy zgłaszać przez "Pytania". > > Ranking oraz zdobywcy losowych koszulki zostaną ujawnieni o 12.00.

General: Rankingi i koszulki po rundzie 1.

Public message

Rankingi są już dostępne. Koszulki wylosowali: karol123,pm pablo.t89, piter2k1 i ahven.

> Rankingi są już dostępne. Koszulki wylosowali: karol123,pm > pablo.t89, piter2k1 i ahven.

General: Wyniki rundy 1.

Public message

Udostępniliśmy wyniki pierwszej rundy oraz testy, użyte do oceny rozwiązań. Uwagi i reklamacje prosimy zgłaszać przez "Pytania". Ranking oraz szczęśliwców, którzy wylosowali koszulki, ujawnimy o 12.00.

> Udostępniliśmy wyniki pierwszej rundy oraz testy, użyte do oceny rozwiązań. Uwagi i reklamacje prosimy zgłaszać przez "Pytania". > > Ranking oraz szczęśliwców, którzy wylosowali koszulki, ujawnimy o 12.00.

General: Ponowne testowanie zadań rozproszonych

Public message

Dziś o 14 ponownie otworzymy możliwość testowania zadań rozproszonych. Dostępne będzie zadanie Maksymalna podtablica, jednak tylko z trzema testami (do zdobycia są więc 3 punkty). Można będzie także wykonać co najwyżej 20 uruchomień próbnych. Dostępnych będzie 20 maszyn. Runda potrwa do piątku, do godziny 24:00.

> Dziś o 14 ponownie otworzymy możliwość testowania zadań rozproszonych. Dostępne będzie zadanie Maksymalna podtablica, jednak tylko z trzema testami (do zdobycia są więc 3 punkty). Można będzie także wykonać co najwyżej 20 uruchomień próbnych. Dostępnych będzie 20 maszyn. Runda potrwa do piątku, do godziny 24:00.

Bohater [B] (boh): Odp: Zdrowie bohatera

Public message

> Czy po użyciu eliksiru zdrowia bohater może mieć więcej punktów życia niż początkowa liczba z? Tak. To tylko początkowa liczba punktów życia.

> > Czy po użyciu eliksiru zdrowia bohater może mieć więcej punktów życia niż początkowa liczba z? > > Tak. To tylko początkowa liczba punktów życia.

Kuglarz [A] (kug): Odp: Liczba kulek pod jednym kubkiem

Public message

> Czy liczba kulek pod jednym kubkiem może być większa od 1? Nie.

> > Czy liczba kulek pod jednym kubkiem może być większa od 1? > > Nie.

Kuglarz [A] (kug): Odp: Zero kulek

Public message

> Czy istnieje możliwość, że pod kubkami nie znajdzie się ani jedna piłeczka? Tak.

> > Czy istnieje możliwość, że pod kubkami nie znajdzie się ani jedna piłeczka? > > Tak.

General: Odp: biblioteczka rozproszona - blokowanie

Public message

> Dobrze myślę, że: > - receive jest blokujące, tzn. wykonanie receive w sytuacji, w której nie otrzymano jeszcze wiadomości skutkuje zatrzymaniem wykonania do momentu otrzymania wiadomości > - get* jest nieblokujące, zwraca wynik od razu, jeśli nie otrzymano wcześniej wiadomości (za pomocą receive), to następuje undefined behaviour. > ? Tak.

> > Dobrze myślę, że: > > - receive jest blokujące, tzn. wykonanie receive w sytuacji, w której nie otrzymano jeszcze wiadomości skutkuje zatrzymaniem wykonania do momentu otrzymania wiadomości > > - get* jest nieblokujące, zwraca wynik od razu, jeśli nie otrzymano wcześniej wiadomości (za pomocą receive), to następuje undefined behaviour. > > ? > > Tak.

Maksymalna podtablica (mak): Odp: Ile było komputerów na którym teście?

Public message

Na i-tym teście było 10*i komputerów, za wyjątkiem testu 0, na którym było 10 komputerów.

> Na i-tym teście było 10*i komputerów, za wyjątkiem testu 0, na którym było 10 komputerów.

General: Koniec rundy próbnej rozproszonej

Public message

Udostępniliśmy wyniki. Ranking pojawi się o 18.00. Wszelkie reklamacje prosimy zgłaszać przez dział "Pytań". Wkrótce opublikowane zostaną także testy i biblioteki użyte do oceny.

> Udostępniliśmy wyniki. Ranking pojawi się o 18.00. Wszelkie reklamacje prosimy zgłaszać przez dział "Pytań". > > Wkrótce opublikowane zostaną także testy i biblioteki użyte do oceny.

General: Odp: Rozmowa z samym sobą

Public message

> Czy w zadaniach rozproszonych instancja może wysłać coś sama do siebie? Tak.

> > Czy w zadaniach rozproszonych instancja może wysłać coś sama do siebie? > > Tak.

General: Testowanie na 32bitowym Linuxie

Public message

Z powodu błędu w paczce do testowania lokalnego nie działa ona na 32bitowych Linuxach. Aby to naprawić należy usunąć plik runner z katalogu z paczką: rm sciezka/do/paczki/runner Przepraszam za niedogodności.

> Z powodu błędu w paczce do testowania lokalnego nie działa ona na 32bitowych Linuxach. Aby to naprawić należy usunąć plik runner z katalogu z paczką: > > rm sciezka/do/paczki/runner > > Przepraszam za niedogodności.

General: Skrypt run

Public message

Skrypt run na wszystkich platformach wpierw wczytuje całe wejście i, dopiero gdy to uczyni, uruchamia instancje. Z tego powodu wejście wpisywane z klawiatury należy zakończyć EOFem (tj. znakiem końca wejścia). Po zakończeniu wprowadzania danych należy w tym celu przejść do nowej linii (klawiszem Enter), nacisnąć Ctrl-D (w systemie Linux) lub Ctrl-Z (w systemie Windows) i znów przejść do nowej linii. Gdy wejście przekierowujemy z pliku, nie trzeba podejmować żadnych specjalnych działań.

> Skrypt run na wszystkich platformach wpierw wczytuje całe wejście i, dopiero gdy to uczyni, uruchamia instancje. Z tego powodu wejście wpisywane z klawiatury należy zakończyć EOFem (tj. znakiem końca wejścia). Po zakończeniu wprowadzania danych należy w tym celu przejść do nowej linii (klawiszem Enter), nacisnąć Ctrl-D (w systemie Linux) lub Ctrl-Z (w systemie Windows) i znów przejść do nowej linii. Gdy wejście przekierowujemy z pliku, nie trzeba podejmować żadnych specjalnych działań.

General: Naruszenie bezpieczeństwa

Public message

Z przyczyn technicznych próba wywołania ElementAt z argumentem spoza przedziału [1, Size()], jak również przerwanie programu z powodu niespełnionego warunku asercji powodują komunikat "Naruszenie bezpieczeństwa".

> Z przyczyn technicznych próba wywołania ElementAt z argumentem spoza przedziału [1, Size()], jak również przerwanie programu z powodu niespełnionego warunku asercji powodują komunikat "Naruszenie bezpieczeństwa".

General: Runda próbna - rozproszona

Public message

Wystartowaliśmy. Przypominamy, ze w "Pliki" znajdziecie przykłady plików bibliotek i (niepoprawnych) rozwiązań: https://sio2.mimuw.edu.pl/pa/c/pa-2014-1/pa/32/ Zachęcamy też do zapoznania się z "Poradnikiem o zadaniach rozproszonych" dostępnym tutaj: http://potyczki.mimuw.edu.pl/l/zadania_rozproszone/

> Wystartowaliśmy. Przypominamy, ze w "Pliki" znajdziecie przykłady plików bibliotek i (niepoprawnych) rozwiązań: > > https://sio2.mimuw.edu.pl/pa/c/pa-2014-1/pa/32/ > > Zachęcamy też do zapoznania się z "Poradnikiem o zadaniach rozproszonych" dostępnym tutaj: > > http://potyczki.mimuw.edu.pl/l/zadania_rozproszone/

General: Koniec rundy próbnej

Public message

Właśnie zakończyła się runda próbna. Już niedługo w zakładce "Moje zgłoszenia" każdy będzie miał możliwość zapoznać się z pełną oceną swojego rozwiązania. Wszelkie wątpliwości i reklamacje prosimy zgłaszać przez dział "Pytania". W zakładce "Testy" znajduje się archiwum z testami, na których oceniane były rozwiązania. Ranking rundy próbnej i rozwiązania innych uczestników opublikujemy o godzinie 12.00.

> Właśnie zakończyła się runda próbna. > > Już niedługo w zakładce "Moje zgłoszenia" każdy będzie miał możliwość zapoznać się z pełną oceną swojego rozwiązania. Wszelkie wątpliwości i reklamacje prosimy zgłaszać przez dział "Pytania". W zakładce "Testy" znajduje się archiwum z testami, na których oceniane były rozwiązania. > > Ranking rundy próbnej i rozwiązania innych uczestników opublikujemy o godzinie 12.00.

General: Polecenia kompilacji Javy

Public message

Informujemy, iż poprawiliśmy polecenia kompilacji Javy w Ustaleniach Technicznych. Teraz jest javac abc.java jar cf abc.jar *.class zamiast javac abc.java jar cf abc.jar abc.class. Oznacza to, że w pliku z rozwiązaniem można tworzyć klasy wewnętrzne.

> Informujemy, iż poprawiliśmy polecenia kompilacji Javy w Ustaleniach Technicznych. > > Teraz jest > javac abc.java > jar cf abc.jar *.class > zamiast > javac abc.java > jar cf abc.jar abc.class. > > Oznacza to, że w pliku z rozwiązaniem można tworzyć klasy wewnętrzne.