All messages

Siłownia [A] (sil): Ostatnie omówienie

Public message

Dostępne po adresem: https://www.youtube.com/watch?v=slzSW6kgotU

General: Runda 5 - koszulki

Public message

Trafią do: miron, jkwiecien, zygzagZ, urojony, damianklata.

General: Ostateczny ranking

Public message

Ostateczny ranking został opublikowany. Gratulacje! Do finału zakwalifikowali się: 1. Marek Sokołowski 2. Jakub Tarnawski 3. Mateusz Puczel 4. Marek Sommer 5. Łukasz Marecik 6. Mateusz Radecki 7. Michał Włodarczyk 8. Marcin Smulewicz 9. Maciej Dulęba 10. Bartłomiej Gajewski 11. Paweł Burzyński 12. Jan Tabaszewski 13. Ania Piekarska 14. Maciej Hołubowicz 15. Robert Rosolek 16. Piotr Jarosz 17. Adam Błaszkiewicz 18. Krzysztof Pszeniczny 19. Maciek Gawron 20. Jarosław Kwiecień Uczestników z powyższej listy prosimy o zadeklarowanie, czy będą uczestniczyć w finale, poprzez sekcję "Pytania i ogłoszenia" do 13 października 2015r. do północy.

General: Omówienie zadania "Roboty"

Public message

Jest już dostępne: https://www.youtube.com/watch?v=w6L5SVqM74A Omówienie zadania "Siłownia" pojawi się dzisiaj lub jutro.

General: Runda 4 - rankingi i koszulki

Public message

Rankingi zostały zaktualizowane, a koszulki za rundę rozproszoną trafią do: kkrygiel, juriii, stawel, gawron oraz fegor.

General: Harmonogram na 05.10

Public message

00:00 - koniec Rundy 5, własne wyniki po Rundzie 5 00:05 - publikacja wyników po Rundzie 4, losowanie koszulek 00:15 - publikacja testów z Rundy 5 Omówienia zadań Rundy 5 z toru A pojawią się w ciągu dnia.

General: Ranking po Rundzie 4

Public message

Zostanie opublikowany jutro (5.10) o godz. 00:05. (Ostateczny ranking zostanie opublikowany według harmonogramu, tj 6.10 o godz. 20:00.)

General: "Naruszenie bezpieczeństwa" - osłabienie warunków reklamacji

Public message

Postanowiliśmy osłabić poprzednie warunki składania reklamacji. Uczestnicy, którzy otrzymali błąd "Naruszenie bezpieczeństwa" (Rule violation) w którymś z zadań rozproszonych i przez to stracili punkty, mają czas do 20:00, aby zgłosić reklamację przez dział "Pytania" i przesłać zmieniony kod ostatniego zgłoszenia na mail potyczki@mimuw.edu.pl Zmiana ma dotyczyć tylko i wyłącznie sposobu wysyłania wiadomości -- należy wysyłać wiadomości o wielkości co najwyżej 8KB. Prosimy aby różnicę w kodach dało się jak najłatwiej przeanalizować (bo będziemy to robić). Dziękujemy uczestnikom zaangażowanym w dyskusję na temat warunków reklamacji. Zmieniliśmy je dlatego, że system oceniający w przypadku pojedynczego zgłoszenia potrafił na jednych testach karać za wysyłanie dużych wiadomości, na innych (czasem na przykładowych) można było spokojnie wysyłać powyżej 1MB.

General: Liczba instancji

Public message

Wszystkie testy w Rundzie 4 były uruchamiane na 100 instancjach.

General: "Naruszenie bezpieczeństwa" = "Rule violation"

Public message

Dla korzystających z angielskiej wersji językowej SIO.

General: Prywatne wyniki Rundy 4, możliwość reklamacji w związku z "Naruszeniem bezpieczeństwa"

Public message

Za 10 minut będzie można sprawdzić swój wynik po Rundzie Rozproszonej. Okazało się, że system oceniający zadania rozproszone nie jest do końca stabilny i czasem rozwiązania wysyłające wiadomości o rozmiarze nieprzekraczającym 256KB dostawały niezasłużone "Naruszenie bezpieczeństwa". Bardzo przepraszamy. Uczestnicy, którzy niesłusznie dostali ten błąd (nie wysyłali wiadomości większych niż 256KB, a także nie używali zabronionych wywołań systemowych) i uważają, że przez to stracili punkty, proszeni są, aby do jutra (4.10) do godz. 16:00 złożyli reklamację. Reklamacje można zgłaszać przez dział Pytania, dodatkowo (tylko) w opisanym wyżej przypadku należy przesłać swój kod z opisaną poniżej zmianą na adres potyczki@mimuw.edu.pl Zmiana powinna dotyczyć (jedynie) wielkości przesyłanych wiadomości. Zamiast obecnego limitu proszę ustalać limit 8KB.

General: Biblioteczki z testami do zadań rozproszonych

Public message

zostały opublikowane.

General: Odp: Uruchamianie rozwiązań

Public message

> Pytam ze zwykłej ciekawości, gdzie fizycznie uruchamiane i testowane są rozwiązania zadań rozproszonych? Macie dostęp do IBM Blue Gene Uniwersytetu Warszawskiego, czy odpalacie na jakiejś innej maszynce? ;) Sprawdzanie odbywa się na Google Compute Engine (nasz sponsor - Google - w swojej uprzejmości udostępnia nam system do testowania zadań rozproszonych wraz z potrzebną mocą obliczeniową). W tej chwili w ocenianie zadań zaangażowanych jest 900 maszyn.

General: Opóźnione wyniki, opóźniony ranking

Public message

Wyniki Rundy 4, a tym bardziej ranking po tej Rundzie zostaną opublikowane później niż o 12:00. Tym razem nie podajemy górnego ograniczenia czasowego.

General: Udostępnienie wyników - dolne ograniczenie czasowe

Public message

Możliwość sprawdzenia własnych wyników z Rundy 4 na pewno *nie* pojawi się wcześniej niż o 9:00.

Mały sabotaż w wielkim mieście [A] (sab): Omówienie rozwiązania

Public message

https://www.youtube.com/watch?v=eETKWJsnhSw Zapraszamy!

General: Harmonogram jutrzejszego dnia

Public message

Runda 4 kończy się o godz. 00:00 Nie wiemy, kiedy dokładnie sprawdzą się wszystkie zadania rozproszone. Planujemy, że pełne wyniki pojawią się w porannych godzinach, a już o 12:00 będziemy mogli opublikować pełny ranking por Rundzie 4.

General: Błędy kompilacji w C

Public message

Okazało się, że nie działa kompilowanie rozwiązań do zadań rozproszonych w napisanych w języku C. Bardzo przepraszamy. Prosimy wysyłać kod w C++ (w przypadku większości zgłoszeń w C, wystarczy wysłać kod po podmianie rozszerzenia na .cpp)

Eksplozja komórkowa [B] (eks): Odp: ciąg

Public message

> Czy aby Bajtokomórczak był dojrzały musi chociaż przez chwilę mieć zadany ciąg, czy ma go mieć i nigdy już nie przestać (go zawierać)? Bajtokomórczak osiąga dojrzałość w momencie, gdy po raz pierwszy zawiera zadany ciąg. To, co dzieje się później, jest już nieistotne.

General: Opóźniony dostęp do pełnych wyników

Public message

Zadania rozproszone są testowane w inny sposób, niż zwykłe -- główne testy włączane są dopiero po zakończeniu rundy. Ocenianie potrwa kilka godzin. W każdym razie spodziewamy się, że wszystkie wyniki staną się dostępne przed jutrzejszym południem.

Poszukiwania [B] (pos): Odp: Limit pamięci

Public message

> Limit pamięci: 128 MB dotyczy pojedynczej instancji? Tak, pojedynczej. O instancjach najlepiej myśleć jako o odrębnych komputerach, komunikujących się ze sobą w sieci lokalnej.

General: Re: Funkcja rand() w zadaniach rozproszonych

Public message

Informujemy, że problem z funkcją rand() w zadaniu SAB został rozwiązany. Jej użycie nie powoduje już Błędu wykonania.

General: Re: Funkcja rand() w zadaniach rozproszonych

Public message

Problem z funkcją rand() nie dotyczył jednak zadania POS. Przy zgłaszaniu do zadania SAB nadal on występuje.

General: Funkcja rand() w zadaniach rozproszonych

Public message

Uwaga. W zadaniach rozproszonych występują problemy z używaniem funkcji rand() (i tylko jej). Jej użycie powoduje trudny do wykrycia błąd wykonania. Pracujemy nad tym, aby to naprawić. Prosimy tymczasowo używać jakiejś innej metody generowania liczb pseudolosowych (jeśli jest taka potrzeba), np. z pliku nagłówkowego <random> w C++. Prosimy o zgłaszanie się osób, które mogły doświadczyć tego problemu. Anulujemy odpowiednie zgłoszenia tak, żeby nie wliczały się do limitu. Serdecznie przepraszamy wszystkich, którzy stracili przez to choć chwilę czasu.

General: Ranking powinien działać

Public message

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiązać problemy związane z generowaniem rankingów. Wobec tego nie publikujemy rankingu w PDF, pozostając przy klasycznej wersji.

General: Przybliżone czasy działa funkcji bibliotecznych w zadaniach rozproszonych

Public message

Z powodu dużej ilości pytań i dla większego spokoju zawodników, zdecydowaliśmy się podać przybliżone czasy działania funkcji bibliotecznych. Można założyć, że: - w zadaniu SAB wykonanie BridgeEndX(i) trwa średnio nie więcej niż ok. 0.2 mikrosekundy (dla X = A,B), - w zadaniu POS wykonanie SignalAt(i) bądź SeqAt(i) trwa średnio nie więcej niż ok. 0.04 mikrosekundy.

General: Runda 3 - rankingi i koszulki

Public message

Rankingi są dostępne, natomiast koszulki wylosowali: neverous, blleh, lukaszkond, stomek oraz sp3ctr0.

General: Odp: Złożoność zapytań do bibliotek w zadaniach rozproszonych

Public message

> W zadaniach rozproszonych korzystamy z dostarczonych bibliotek w celu pozyskania danych do obliczeń. Czy można oczekiwać, że funkcje tych bibliotek działają sensownie szybko? Można założyć, że funkcje biblioteczne działają sensownie szybko. Sensowna szybkość jest oczywiście pojęciem względnym: w przypadku programów używających funkcji z bibliotek sensownie często nie powinno być żadnych problemów. Sensowna częstość jest oczywiście również pojęciem względnym... > Czy też generalnie dobrą praktyką powinno być nigdy nie pytanie o tę samą rzecz kilka razy, lecz spamiętywanie wszystkich odpowiedzi uzyskanych od biblioteki? Można również założyć, że pojedyncze wywołanie funkcji bibliotecznej jest zauważalnie wolniejsze niż dostęp do komórki pamięci.

General: Zniesienie limitu na stos i ponowna wstepna ocena zgłoszeń do zadań rozproszonych

Public message

Informujemy, że limit na stos już nie obowiązuje. Wszystkie zgłoszenia do zadań rozproszonych zostały ponownie wstępnie ocenione. W zadaniu Poszukiwania limit czasowy na testach przykładowych został zmniejszony do 5s.

Rozstaw szyn [A] (roz): Omówienie zadania

Public message

Dostępne pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=vnG6mNxNkTU

General: Harmonogram na piątek

Public message

Oto harmonogram na jutrzejszy dzień: 00:00 koniec Rundy 3, odsłonięcie własnych wyników 00:15 opublikowanie testów z Rundy 3 09:00 początek Rundy 5 12:00 opublikowanie rankingu po Rundzie 3 (tylko) w PDF (w dziale Pliki), rozlosowanie koszulek

Rozstaw szyn [A] (roz): Odp: test

Public message

> 2 2 > 1 2 > 1 > 5 > > Czy wynikiem dla takiego testu jest 0, czy 4? Poprawnym wynikiem jest 4.

General: Odp: uruchomienia próbne

Public message

> Czy jest limit na uruchomienia próbne? Taki sam jak dla zadań, 10 uruchomień.

General: Odp: Wysyłanie wiadomości

Public message

> Czy instancja może wysłać, a potem odebrać, wiadomość do samej siebie? Tak.

General: Brak uruchomienia próbnego dla zadań rozproszonych

Public message

Uruchomienie próbne nie działa dla zadań rozproszonych. W ramach rekompensaty przygotowaliśmy duże testy przykładowe uruchamiane na maksymalnej liczbie instancji.

General: Runda 2 - rankingi i koszulki

Public message

Rankingi obu dywizji zostały zaktualizowane, a koszulki powędrują do: teach, micha73, madurek, Kolarz, nargatte.

General: Limit na stos w zadaniach rozproszonych

Public message

Wynosi 8MB. Pracujemy nad tym, żeby go znieść. Nie wiemy jednak, czy i kiedy to się uda, zachęcamy do pisania rozwiązań mieszczących się w tym limicie.

General: Zadania rozproszone - komunikaty o błędach

Public message

Komunikaty o błędach. W przypadku zadań rozproszonych, komunikaty o błędach mają trochę inne znaczenie, niż w przypadku zadań zwykłych. W odróżnieniu od zadań zwykłych, nie ma osobnego komunikatu o przekroczeniu limitu pamięci. Oto możliwe komunikaty dla zadań rozproszonych oraz ich znaczenia: * Zła odpowiedź. * Błąd kompilacji - sprawdź, czy używasz #include "message.h" oraz #include "nazwa_zadania.h" (przypominamy, że w przypadku wszystkich rodzajów zadań, błąd kompilacji liczy się do limitu zgłoszeń). * Przekroczenie limitu czasu. * Przekroczenie limitu wyjścia - wypisanie więcej niż 1MB na stdout lub stderr. * Błąd wykonania - naruszenie ochrony pamięci, przekroczenie limitu pamięci, niewłaściwe użycie biblioteki message.h (np. czytanie skończonej wiadomości). * Naruszenie bezpieczeństwa - używanie niedozwolonych wywołań systemowych, a także przekroczenie limitu 256KB na pojedynczą wiadomość. * Przekroczono limit wielkości wiadomości - przekroczenie limitu z treści zadania na sumaryczny rozmiar wiadomości wysłanych przez instancję. * Przekroczono limit wychodzących wiadomości - przekroczenie limitu z treści zadania na liczbę wiadomości wysłanych przez instancję.

General: Benchmarki dla zadań rozproszonych

Public message

zostały zaktualizowane o kilka nowych programów: http://potyczki.mimuw.edu.pl/media/attachment/benchmarki.zip

General: Koniec Rundy 2

Public message

Omówienie zadania Fibonacci: https://www.youtube.com/watch?v=pqcUWYDGjXk Terminy te same, co wczoraj: 00:15 - publikacja testów 12:00 - publikacja Rankingu po Rundzie 2

Hazard [B] (haz): Re: 1szy gracz

Public message

> Czy pierwszy gracz zaczyna od poczatku cyklu? Tak.

General: Runda 1 - rankingi i koszulki

Public message

Rankingi są już dostępne, natomiast koszulki wylosowali uczestnicy bądź uczestniczki o loginach: eN, hellweed, dioxide, stasszczesniak oraz staronj.

General: Runda 1 - terminy

Public message

Uczestnicy powinni móc zobaczyć swoje wyniki o godz. 00:00 (odpowiednio później, jeśli ich zgłoszenia będą czekały w kolejce do sprawdzenia). O godz. 00:15 opublikowane zostaną testy do zadań. O godz. 12:00 powinien pojawić się ranking po Rundzie 1.

General: Uruchomienie próbne dla zadań z Rundy 1

Public message

Została włączona możliwość korzystania z "uruchomienia próbnego"

Kanapka (kan): Biblioteka z testami nieprzykładowymi

Public message

Biblioteka używana podczas generowania "dużych" testów została właśnie opublikowana.

Kanapka (kan): Pełne wyniki zadania Kanapka

Public message

Zostały właśnie opublikowane.

Kanapka (kan): Pełne wyniki

Public message

Pełne wyniki zadania zostaną ogłoszone do końca jutrzejszego dnia (28.09).

Kanapka (kan): Zbyt niepoprawne przykładowe rozwiązania w paczce dlazaw

Public message

Przepraszamy za mylące implementacje przykładowych niepoprawnych rozwiązań. Zgodnie z Ustaleniami Technicznymi: "Wynik powinien zostać wypisany na standardowe wyjście przez dokładnie jedną instancję." Przykładowe implementacje nie przestrzegały tego zapisu.

Kanapka (kan): Limit na rozmiar pojedynczej wiadomości

Public message

Oprócz limitów podanych w treści zadania, obowiązuje jeszcze jeden limit: rozmiar pojedynczej wiadomości (wysłanej poprzez jednokrotne wywołanie Send()) nie może przekraczać 256 kB.

Równanie (row): Zwiększony limit zgłoszeń

Public message

Limit zgłoszeń do zadania próbnego został zwiększony do 20.

General: Nazwa klasy w Javie

Public message

Przypominamy, że zgodnie z http://potyczki.mimuw.edu.pl/l/ustalenia_techniczne/ rozwiązania w Javie powinny zawierać publiczną klasę o nazwie takiej, jak trzyliterowy skrót nazwy zadania, podany w treści, zapisany małymi literami. Klasa ta powinna implementować metodę main.