Temat: Forum dla algorytmików

Hej,
polecicie jakieś fora? Powiedzmy, że chciałbym tam zapytać o wskazówki rozwiązania któregoś z archiwalnych zadań (forum potyczek byłoby super, gdyby nie to, że istnieje krócej niż miesiąc w ciągu roku :))
To jest w sumie całkiem dobre pytanie. O ile różnych miejsc dla programistów w sieci jest bez liku (fora, strony, Q&A, kanały IRC) to osobiście nie znam niczego sensownego dla algorytmików. Zostają tylko książki i materiały dla studentów (np. świetne materiały UW) czy ewentualnie blogi. Nie jestem pewien, czy w polskiej części sieci istnieje jakieś żyjące forum dla osób zainteresowanych tą tematyką. Aczkolwiek może to wynikać z braku zapotrzebowania na nie.
Jeśli nie musi być po polsku, to na CodeForces robi się coraz lepsze "community". Nie ma wprawdzie typowego forum, tylko zbiór blogów z komentarzami, ale działa to raczej dobrze.
Do rozwiązywania konkretnych problemów stackexchange/stackoverflow. Tylko tam nie da się 'sobie pogadać'. Z większością współczesnych forów jest podobnie (moderator tępi odnogi zamyka temat). Można wrócić do korzeni, czyli na usenet;> Z grubsza pasującą istniejącą grupą jest np pl.comp.programming. Ma dwie zasadnicze wady: aktywnych grypowiczów niewiele (usenet zdycha, wszystko na facebooku ;/ ), no i wolność okupiona jest potrzebą ręcznego zajmowania się trollami.
Zgadzam się. Z konkretnym problemem można udać się na SO. Ale wymienić się jakimiś ciekawymi zadaniami? No, niestety nie. Popatrzę na CodeForces, przyznam się, że pomimo, iż zadania tam pojawiające się śledzę to blogi mnie nie przyciągnęły. A może faktycznie warto się nimi zainteresować.
Bartłomiej Szczygieł: Z tymi forami to czy ja wiem? Raczej dużo off-topu widzę. Tylko nikogo, kto by się interesował algo na poziomie wyższym, niż sumy prefiksowe w O(n). ;)
Natomiast usenet jest ciekawą propozycją, alternatywnie właśnie IRC. Tutaj jeszcze trochę osób żyje. Tylko znów brak ludzi do rozmowy o matematyce czy algorytmach. Jest natomiast sporo osób, które świetnie ogarniają różne dziedziny IT. Zarówno programowanie (nisko oraz wysoko poziomowe), elektronikę, radia jak i nowe technologie czy security.
IRC ma nieco mniejszą stałą czasową. To rozmowa. W usenecie zadaje pytanie, ktoś je widzi po 3h godzinach albo pojutrze, 15 min pisze odpowiedź...
IRC jest zdecydowanie lepszy, jeśli jest dużo ludzi, duży ruch i mnóstwo powtarzalnych problemów. "gcc mi się nie kompiluje" czy "czar wskrzeszenia zwłok znika kurze jaja z ekwipunku":) Byłby może niezłym pomysłem na czas potyczek, chociaż mam wrażenie, że nawet na forum z roku na rok coraz mniejszy ruch.
Na usenecie natomiast dyskusja trwa nawet jak jest ogólnie 10 aktywnych osób i 1 aktualnie przegląda;) Drzewiastość wątków zapobiega też temu, że istotna informacja utonie w dalszej dyskusji nad szczegółem albo wyższością javy nad c.
Na ludzi jest nadzieja, na pl.scomp.programming metytoryczny ruch jest malutki, na pl.sci.matematyka znikomy, ale ludzie tam czasem zaglądają. Tylko nie wpisują własnych problemów. Gdyby coś się zaczęło dziać, mogli by się uaktywnić.
Można też wyjść poza hierarchie pl.* matmy tam sporo, ale nic o algo nie grupy poświęconej tylko algorytmom i nie będącej bardzo specjalistyczną (comp.games.development.programming.algorithms:) nie widzę.
No ale rzeczywiście, z czymś takim jak matematyka.pl dla algorytmów się nie spotkałem. Może ktoś założy? ;)
Założenie nie jest problemem. To można zrobić od ręki. Gorzej ze sprawieniem aby to żyło. Potrzebni są ludzie (Również ci lepsi!) aby to wszystko działało. A tych zainteresowanych jest niestety niewiele. Przynajmniej część musi regularnie zaglądać i czasem się udzielać. A z tym już gorzej.
Więc zanim ktoś rzuci się do zakładania, wypada przeanalizować czy to ma szansę przeżyć. Zobaczyć jaki będzie odzew. Kto stąd by tam wszedł i pozostał na dłużej. Kto będzie tam zaglądał i po tygodniu nie wykręci się studiami czy czymkolwiek innym?
Zatem, ile tutaj jest zainteresowanych osób? Policzmy się. :)
Dlatego proponowałem, zamiast zakładać coś nowego, zwalić się w istniejące miejsca. Najlepiej usenet, fora to ZUO i zamordyzm;)