All messages

General: Zadania z rundy finałowej

Public message

Zadania z rundy finałowej są dostępne w serwisie Szkopuł: https://szkopul.edu.pl/portal/problemset/pa/2016 Szkice rozwiązań tych zadań można znaleźć tutaj: http://potyczki.mimuw.edu.pl/media/attachment/rozwiazania.pdf

> Zadania z rundy finałowej są dostępne w serwisie Szkopuł: > https://szkopul.edu.pl/portal/problemset/pa/2016 > > Szkice rozwiązań tych zadań można znaleźć tutaj: > http://potyczki.mimuw.edu.pl/media/attachment/rozwiazania.pdf

General: Publicznie dostępne rozwiązania

Public message

W zakładce "Rozwiązania" można przeczytać rozwiązania uczestników.

> W zakładce "Rozwiązania" można przeczytać rozwiązania uczestników.

General: Finaliści

Public message

A oto finaliści Potyczek Algorytmicznych 2016: 1. Marek Sokołowski 2. Tomek Czajka 3. Piotr Bejda 4. Wojtek Nadara 5. Krzysztof Maziarz 6. Mateusz Radecki 7. Maciej Wawro 8. Jakub Boguta 9. Witold Jarnicki 10. Katarzyna Kowalska 11. Jakub Oćwieja 12. Przemysław Horban 13. Jan Tabaszewski 14. Maciej Gawron 15. Daniel Malinowski 16. Kamil Dębowski 17. Mariusz Trela 18. Maciej Hołubowicz 19. Michał Łowicki 20. Piotr Godlewski Wszystkich finalistów prosimy o potwierdzenie udziału w finale (17-18 grudnia, Warszawa) do czwartku (1 grudnia) do godziny 23:59 poprzez dział Pytania.

> A oto finaliści Potyczek Algorytmicznych 2016: > 1. Marek Sokołowski > 2. Tomek Czajka > 3. Piotr Bejda > 4. Wojtek Nadara > 5. Krzysztof Maziarz > 6. Mateusz Radecki > 7. Maciej Wawro > 8. Jakub Boguta > 9. Witold Jarnicki > 10. Katarzyna Kowalska > 11. Jakub Oćwieja > 12. Przemysław Horban > 13. Jan Tabaszewski > 14. Maciej Gawron > 15. Daniel Malinowski > 16. Kamil Dębowski > 17. Mariusz Trela > 18. Maciej Hołubowicz > 19. Michał Łowicki > 20. Piotr Godlewski > > Wszystkich finalistów prosimy o potwierdzenie udziału w finale (17-18 grudnia, Warszawa) do czwartku (1 grudnia) do godziny 23:59 poprzez dział Pytania.

General: Rankingi i koszulki

Public message

Rankingi zostały odsłonięte. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej edycji Potyczek! Tradycyjnie koszulki Potyczek trafią do pierwszych 256 osób z rankingu B. Dodatkowo, koszulki w ostatniej rundzie wylosowali: ak, cris, forfiter, zglicz oraz fruwajacybyk.

> Rankingi zostały odsłonięte. > > Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej edycji Potyczek! > > Tradycyjnie koszulki Potyczek trafią do pierwszych 256 osób z rankingu B. > > Dodatkowo, koszulki w ostatniej rundzie wylosowali: ak, cris, forfiter, zglicz oraz fruwajacybyk.

General: Ankieta

Public message

Zachęcamy do wypowiedzenia się na temat konkursu w anonimowej ankiecie: https://goo.gl/forms/I2tbEtYkdhmYIRwv1

> Zachęcamy do wypowiedzenia się na temat konkursu w anonimowej ankiecie: https://goo.gl/forms/I2tbEtYkdhmYIRwv1

General: Opinie, komentarze

Public message

Na Forum pojawił się wątek o tym tytule - prosimy o podzielenie się swoimi uwagami i sugestiami. Do wtorku udostępniona zostanie również anonimowa ankieta dotycząca formuły konkursu, poszczególnych zadań oraz kwestii technicznych.

> Na Forum pojawił się wątek o tym tytule - prosimy o podzielenie się swoimi uwagami i sugestiami. Do wtorku udostępniona zostanie również anonimowa ankieta dotycząca formuły konkursu, poszczególnych zadań oraz kwestii technicznych.

General: Koniec Rundy 5

Public message

Wyniki indywidualne są już dostępne. Reklamacje można składać dzisiaj (poniedziałek) do godz. 16:00. Ogłoszenie ostatecznych wyników rund zdalnych nastąpi 29.11 (wtorek) o godz. 20:00. Omówienia PDF można znaleźć jak zwykle w dziale Pliki, zaś omówienia wideo na YouTube: https://youtu.be/-3vNUY8TB3U (Pokrycia) oraz https://youtu.be/KcmPjzGapAw (Bilard Hilberta) Testy do zadań z Rundy 5 będą dostępne w ciągu 5 min w dziale Testy.

> Wyniki indywidualne są już dostępne. > Reklamacje można składać dzisiaj (poniedziałek) do godz. 16:00. > Ogłoszenie ostatecznych wyników rund zdalnych nastąpi 29.11 (wtorek) o godz. 20:00. > > Omówienia PDF można znaleźć jak zwykle w dziale Pliki, zaś omówienia wideo na YouTube: > https://youtu.be/-3vNUY8TB3U (Pokrycia) > oraz > https://youtu.be/KcmPjzGapAw (Bilard Hilberta) > > Testy do zadań z Rundy 5 będą dostępne w ciągu 5 min w dziale Testy.

General: Ranking i koszulki

Public message

Koszulki po Rundzie 4 wędrują do: pawel1, lukasz6500, mat, znirzej, marecik16 Ranking po Rundzie 4 pojawi się w ciągu kilku minut.

> Koszulki po Rundzie 4 wędrują do: > pawel1, lukasz6500, mat, znirzej, marecik16 > Ranking po Rundzie 4 pojawi się w ciągu kilku minut.

General: Wyniki prywatne i omówienie Palindromów

Public message

Prywatne wyniki Rundy 4 będą dostępne o godzinie 11:00. Omówienie wideo zadania "Palindromy" będzie dostępne za ok. godzinę pod adresem: https://youtu.be/CxGT9OENkmg

> Prywatne wyniki Rundy 4 będą dostępne o godzinie 11:00. > Omówienie wideo zadania "Palindromy" będzie dostępne za ok. godzinę pod adresem: > https://youtu.be/CxGT9OENkmg

General: Koniec Rundy 4

Public message

Godzina ogłoszenia indywidualnych wyników Rundy 4 zostanie podana wkrótce. Rankingi po rundzie 4 zostaną odsłonięte o 12:00. W dziale Pliki można znaleźć omówienie zadania Krążki w PDF (i zaległe omówienie Ciepło-Zimno). Omówienie wideo zadania Palindromy pojawi się do 2 godzin. Biblioteczki użyte do oceniania zadań rozproszonych zostaną niebawem udostępnione. Przepraszamy za powstałe opóźnienia.

> Godzina ogłoszenia indywidualnych wyników Rundy 4 zostanie podana wkrótce. Rankingi po rundzie 4 zostaną odsłonięte o 12:00. > > W dziale Pliki można znaleźć omówienie zadania Krążki w PDF (i zaległe omówienie Ciepło-Zimno). > > Omówienie wideo zadania Palindromy pojawi się do 2 godzin. > > Biblioteczki użyte do oceniania zadań rozproszonych zostaną niebawem udostępnione. > > Przepraszamy za powstałe opóźnienia.

Szeregowanie zadań [B] (sze): Odp: Przerywanie zadań

Public message

> Dla pewności chciałbym zapytać czy przerwane zadanie można wznowić dopiero po pewnym czasie czy trzeba je kontynuować od razu. Można je wznowić dopiero po pewnym czasie, być może nawet na innym procesorze.

> > Dla pewności chciałbym zapytać czy przerwane zadanie można wznowić dopiero po pewnym czasie czy trzeba je kontynuować od razu. > > Można je wznowić dopiero po pewnym czasie, być może nawet na innym procesorze.

General: Rankingi i koszulki po 3. rundzie

Public message

Rankingi po 3. rundzie są już dostępne, a koszulki trafią do: ekijewski, ewelina131, Turbro, dioxide, archange.

> Rankingi po 3. rundzie są już dostępne, a koszulki trafią do: ekijewski, ewelina131, Turbro, dioxide, archange.

General: Prywatne wyniki Rundy 3

Public message

Zostaną odsłonięte o 9:00

> Zostaną odsłonięte o 9:00

General: Koniec Rundy 3

Public message

Zapraszamy do oglądnięcia omówienia zadania Grzyby po Deszczu: https://youtu.be/mXNeSzwJUP8 Omówienie zadania Ciepło-Zimno w pliku PDF pojawi się jeszcze dzisiaj (piątek). Przepraszamy za opóźnienie. Publiczny ranking pojawi się o godz. 12:00.

> Zapraszamy do oglądnięcia omówienia zadania Grzyby po Deszczu: > https://youtu.be/mXNeSzwJUP8 > Omówienie zadania Ciepło-Zimno w pliku PDF pojawi się jeszcze dzisiaj (piątek). Przepraszamy za opóźnienie. > Publiczny ranking pojawi się o godz. 12:00.

General: Wyniki Rundy 3

Public message

Z powodu problemów technicznych, indywidualne wyniki Rundy 3 nie pojawią się zaraz po północy. Pojawią się jednak tak szybko, jak będzie to możliwe -- prawdopodobnie w kilka godzin po północy.

> Z powodu problemów technicznych, indywidualne wyniki Rundy 3 nie pojawią się zaraz po północy. Pojawią się jednak tak szybko, jak będzie to możliwe -- prawdopodobnie w kilka godzin po północy.

General: Zgłoszenia już się sprawdzają; przedłużenie rundy

Public message

Zgłoszenia już się sprawdzają. Będziemy monitorować tę sprawę na bieżąco do końca rundy. Runda zostaje przedłużona o pół godziny, tj. kończy się o 0:30. Przepraszamy za usterki.

> Zgłoszenia już się sprawdzają. Będziemy monitorować tę sprawę na bieżąco do końca rundy. Runda zostaje przedłużona o pół godziny, tj. kończy się o 0:30. > > Przepraszamy za usterki.

General: Problemy techniczne ze sprawdzaniem zgłoszeń

Public message

Mamy problem techniczny ze sprawdzaniem nowych zgłoszeń, co skutkuje statusem "Oczekuje". Proszę o cierpliwość. Jeśli będzie to konieczne, runda zostanie przedłużona.

> Mamy problem techniczny ze sprawdzaniem nowych zgłoszeń, co skutkuje statusem "Oczekuje". Proszę o cierpliwość. Jeśli będzie to konieczne, runda zostanie przedłużona.

General: Rankingi i koszulki po 2. rundzie

Public message

Rankingi po 2. rundzie są już dostępne, a koszulki trafią do: graszka22, kubaszar, djstrong, sfider, roxy.

> Rankingi po 2. rundzie są już dostępne, a koszulki trafią do: graszka22, kubaszar, djstrong, sfider, roxy.

General: Rozwiązania zadań rozproszonych - tylko C++

Public message

Rozwiązania zadań rozproszonych można nadsyłać tylko w języku C++, C nie jest wspierany. Przepraszamy za niedogodność.

> Rozwiązania zadań rozproszonych można nadsyłać tylko w języku C++, C nie jest wspierany. Przepraszamy za niedogodność.

General: Uruchomienie próbne dla zadań rozproszonych

Public message

Informujemy o możliwości przetestowania swojego rozwiązania rozproszonego w rzeczywistym środowisku. Należy w tym celu wysłać rozwiązanie do zadania "Testowe". Rozwiązanie zostanie uruchomione na 100 węzłach, z ograniczeniem pamięci 500MB na każdym z nich. Limit czasu wykonania to 20s. Każdy węzeł może wysłać co najwyżej 5000 wiadomości do innych węzłów o sumarycznej wielkości nie przekraczającej 8MB. Rozwiązanie Testowe nie definiuje własnej biblioteczki (ale oczywiście można korzystać z message.h). Niezależnie od wypisanego wyniku, program po poprawnym zakończeniu otrzymuje status "Zła odpowiedź". Limit zgłoszeń do tego zadania wynosi 20 (jak dla każdego zadania w konkursie).

> Informujemy o możliwości przetestowania swojego rozwiązania rozproszonego w rzeczywistym środowisku. Należy w tym celu wysłać rozwiązanie do zadania "Testowe". > > Rozwiązanie zostanie uruchomione na 100 węzłach, z ograniczeniem pamięci 500MB na każdym z nich. Limit czasu wykonania to 20s. Każdy węzeł może wysłać co najwyżej 5000 wiadomości do innych węzłów o sumarycznej wielkości nie przekraczającej 8MB. > > Rozwiązanie Testowe nie definiuje własnej biblioteczki (ale oczywiście można korzystać z message.h). > > Niezależnie od wypisanego wyniku, program po poprawnym zakończeniu otrzymuje status "Zła odpowiedź". > > Limit zgłoszeń do tego zadania wynosi 20 (jak dla każdego zadania w konkursie).

General: Początek Rundy Rozproszonej

Public message

Zachęcamy do zapoznania się z przepisami dotyczącymi zadań rozproszonych na stronie Potyczek: http://potyczki.mimuw.edu.pl/l/36/

> Zachęcamy do zapoznania się z przepisami dotyczącymi zadań rozproszonych na stronie Potyczek: > http://potyczki.mimuw.edu.pl/l/36/

General: Komunikaty o błędach w zadaniach rozproszonych

Public message

Komunikaty o błędach. W przypadku zadań rozproszonych, komunikaty o błędach mają trochę inne znaczenie, niż w przypadku zadań zwykłych. W odróżnieniu od zadań zwykłych, nie ma osobnego komunikatu o przekroczeniu limitu pamięci. Oto możliwe komunikaty dla zadań rozproszonych oraz ich znaczenia: * Zła odpowiedź. * Błąd kompilacji - sprawdź, czy używasz #include "message.h" oraz #include "nazwa_biblioteki.h" (przypominamy, że w przypadku wszystkich rodzajów zadań, błąd kompilacji liczy się do limitu zgłoszeń). * Przekroczenie limitu czasu. * Przekroczenie limitu wyjścia - wypisanie więcej niż 1MB na stdout lub stderr. * Błąd wykonania - naruszenie ochrony pamięci, przekroczenie limitu pamięci, niewłaściwe użycie biblioteki message.h (np. czytanie skończonej wiadomości). * Naruszenie bezpieczeństwa - używanie niedozwolonych wywołań systemowych. * Przekroczono limit wielkości wiadomości - przekroczenie limitu z treści zadania na sumaryczny rozmiar wiadomości wysłanych przez instancję. * Przekroczono limit wychodzących wiadomości - przekroczenie limitu z treści zadania na liczbę wiadomości wysłanych przez instancję.

> Komunikaty o błędach. > > W przypadku zadań rozproszonych, komunikaty o błędach mają trochę inne znaczenie, niż w przypadku zadań zwykłych. W odróżnieniu od zadań zwykłych, nie ma osobnego komunikatu o przekroczeniu limitu pamięci. > Oto możliwe komunikaty dla zadań rozproszonych oraz ich znaczenia: > > * Zła odpowiedź. > > * Błąd kompilacji - sprawdź, czy używasz #include "message.h" oraz #include "nazwa_biblioteki.h" (przypominamy, że w przypadku wszystkich rodzajów zadań, błąd kompilacji liczy się do limitu zgłoszeń). > > * Przekroczenie limitu czasu. > > * Przekroczenie limitu wyjścia - wypisanie więcej niż 1MB na stdout lub stderr. > > * Błąd wykonania - naruszenie ochrony pamięci, przekroczenie limitu pamięci, niewłaściwe użycie biblioteki message.h (np. czytanie skończonej wiadomości). > > * Naruszenie bezpieczeństwa - używanie niedozwolonych wywołań systemowych. > > * Przekroczono limit wielkości wiadomości - przekroczenie limitu z treści zadania na sumaryczny rozmiar wiadomości wysłanych przez instancję. > > * Przekroczono limit wychodzących wiadomości - przekroczenie limitu z treści zadania na liczbę wiadomości wysłanych przez instancję.

General: Koniec Rundy 2

Public message

Dostępne są pełne oceny zgłoszeń z Rundy 2. Ranking dwóch pierwszych Rund i loginy zdobywców koszulek ponownie pojawią się o godzinie 12:00. Omówienie zadania Jedynki (plik PDF) jest dostępne w dziale Pliki, a w dziale Testy można znaleźć testy użyte do oceny obu zadań z Rundy 2. Omówienie zadania Reorganizacja można obejrzeć na kanale Potyczek: https://youtu.be/AnUT7XGIL5I

> Dostępne są pełne oceny zgłoszeń z Rundy 2. > Ranking dwóch pierwszych Rund i loginy zdobywców koszulek ponownie pojawią się o godzinie 12:00. > Omówienie zadania Jedynki (plik PDF) jest dostępne w dziale Pliki, a w dziale Testy można znaleźć testy użyte do oceny obu zadań z Rundy 2. > Omówienie zadania Reorganizacja można obejrzeć na kanale Potyczek: https://youtu.be/AnUT7XGIL5I

Ciepło-zimno [B] (cie): Ustereczki

Public message

Pojawiły się dwie niewielkie usterki: 1) W przykładowym przebiegu programu użyte były słowa false, true zamiast odpowiednio 0, 1. Można już pobrać plik z poprawioną treścią (v 2.02). Przy okazji zagwarantowaliśmy, że funkcja nie będzie zwracała liczb różnych od tych dwóch. 2) Komunikat 'Program pisze na stdout.' mógł się wyświetlać również wtedy, gdy do funkcji czyCieplo podano tablicę nie spełniającą wymogów z zadania (o wartościach spoza [0; r]). Wszystkie zgłoszenia zostały ponownie ocenione. Przepraszamy za utrudnienia. Przy okazji dodam, że w przykładowej biblioteczce dla języków C i C++ wypisywane słowo "Podano" należy rozumieć jako "Podano do odnalezienia".

> Pojawiły się dwie niewielkie usterki: > 1) W przykładowym przebiegu programu użyte były słowa false, true zamiast odpowiednio 0, 1. Można już pobrać plik z poprawioną treścią (v 2.02). Przy okazji zagwarantowaliśmy, że funkcja nie będzie zwracała liczb różnych od tych dwóch. > > 2) Komunikat 'Program pisze na stdout.' mógł się wyświetlać również wtedy, gdy do funkcji czyCieplo podano tablicę nie spełniającą wymogów z zadania (o wartościach spoza [0; r]). Wszystkie zgłoszenia zostały ponownie ocenione. > > Przepraszamy za utrudnienia. > > Przy okazji dodam, że w przykładowej biblioteczce dla języków C i C++ wypisywane słowo "Podano" należy rozumieć jako "Podano do odnalezienia".

General: Rankingi i koszulki po 1. rundzie

Public message

Rankingi po pierwszej rundzie są już dostępne. Koszulki wylosowali: patyczki_alergiczne, piotrn2000, jan_tabasz, addro1, oraz lukmaz.

> Rankingi po pierwszej rundzie są już dostępne. Koszulki wylosowali: patyczki_alergiczne, piotrn2000, jan_tabasz, addro1, oraz lukmaz.

Ciepło-zimno [B] (cie): Zadanie interaktywne

Public message

Prosimy o zapoznanie się z przykładową biblioteczką i (niepoprawnymi) rozwiązaniami do tego zadania w dziale Pliki. Niestety, to zadanie można używać jedynie przy pomocy języków C/C++/Java, za co serdecznie przepraszamy.

> Prosimy o zapoznanie się z przykładową biblioteczką i (niepoprawnymi) rozwiązaniami do tego zadania w dziale Pliki. Niestety, to zadanie można używać jedynie przy pomocy języków C/C++/Java, za co serdecznie przepraszamy.

Jedynki [B] (jed): Treść zadania - nawiasy pojedyncze

Public message

Ponieważ pojawia się wiele pytań, uniwersalnymi zasadami są: - Nie należy zakładać niczego, co nie jest powiedziane w zadaniu. - Jeśli coś jest powiedziane w zadaniu, to należy to uznawać za obowiązujące. Za poprawne ciągi jedynkowe uznajemy tylko takie ciągi, które mogą powstać przy użyciu jedynie operacji podanych w zadaniu (na poprawnych ciągach). Każdy ciąg skonstruowany przy pomocy dozwolonych operacji jest poprawny. Tylko takie i wszystkie takie odpowiedzi będą akceptowane (gdy spełnią inne warunki zadania). W szczególności ciągi `(1)`, `((1))`, `11`, `((1+1))` nie są poprawne, bo nie da się ich uzyskać samymi operacjami opisanymi w treści. To, że są zrozumiałe niczego nie zmienia. Natomiast ciąg `1+(1+1)` jest poprawny, choć nawias nie wpływa na wynik działania. W zadaniu liczą się wszystkie znaki. Na przykład nie można używać innego rodzaju nawiasów. Ogólnie: należy się ściśle stosować do treści zadania.

> Ponieważ pojawia się wiele pytań, uniwersalnymi zasadami są: > - Nie należy zakładać niczego, co nie jest powiedziane w zadaniu. > - Jeśli coś jest powiedziane w zadaniu, to należy to uznawać za obowiązujące. > > Za poprawne ciągi jedynkowe uznajemy tylko takie ciągi, które mogą powstać przy użyciu jedynie operacji podanych w zadaniu (na poprawnych ciągach). > Każdy ciąg skonstruowany przy pomocy dozwolonych operacji jest poprawny. > Tylko takie i wszystkie takie odpowiedzi będą akceptowane (gdy spełnią inne warunki zadania). > > W szczególności ciągi `(1)`, `((1))`, `11`, `((1+1))` nie są poprawne, bo nie da się ich uzyskać samymi operacjami opisanymi w treści. To, że są zrozumiałe niczego nie zmienia. Natomiast ciąg `1+(1+1)` jest poprawny, choć nawias nie wpływa na wynik działania. > > W zadaniu liczą się wszystkie znaki. Na przykład nie można używać innego rodzaju nawiasów. > Ogólnie: należy się ściśle stosować do treści zadania.

General: Koniec Rundy 1

Public message

Dostępne są już pełne oceny zgłoszeń. Ranking Rundy 1 pojawi się o godzinie 12:00, wtedy też zostaną rozlosowane koszulki. Omówienie zadania Tasowanie (plik PDF) jest dostępne w dziale Pliki, natomiast w dziale Testy można znaleźć testy użyte do oceny obu zadań z Rundy 1. Omówienie zadania Gra w Karty można obejrzeć na kanale Potyczek: https://youtu.be/_NNUqRcC6Ts Ewentualne reklamacje można składać poprzez dział Pytania i ogłoszenia do końca trwania konkursu.

> Dostępne są już pełne oceny zgłoszeń. Ranking Rundy 1 pojawi się o godzinie 12:00, wtedy też zostaną rozlosowane koszulki. > Omówienie zadania Tasowanie (plik PDF) jest dostępne w dziale Pliki, natomiast w dziale Testy można znaleźć testy użyte do oceny obu zadań z Rundy 1. > Omówienie zadania Gra w Karty można obejrzeć na kanale Potyczek: https://youtu.be/_NNUqRcC6Ts > > Ewentualne reklamacje można składać poprzez dział Pytania i ogłoszenia do końca trwania konkursu.

Kanapka (kan): Testy i inne pliki

Public message

Testy do wszystkich zadań (w tym próbnych), wraz z plikami niezbędnymi do testowania, będą udostępniane. Zwrócić należy uwagę na to, że pliki takie jak biblioteczki, checkerki będą trafiały do zakładki "Pliki" ("Files"), a nie "Testy".

> Testy do wszystkich zadań (w tym próbnych), wraz z plikami niezbędnymi do testowania, będą udostępniane. > > Zwrócić należy uwagę na to, że pliki takie jak biblioteczki, checkerki będą trafiały do zakładki "Pliki" ("Files"), a nie "Testy".