All messages

Gra [B] (gra): Odp: Ostatnia tura

Publiczne ogłoszenie

> Czy przed każdą komendą "===" musi być komenda "="? Tzn. czy ostatnią turę kończy się komendą "=", a potem "===", czy samym "==="? Polecamy używać "=" tuż przed "===", ale nie trzeba tak robić. Tylko "=" wywołuje efekty końca tury czyli zbieranie surowców oraz opróżnianie plecaka w bazie. Komenda "===" kończy grę natychmiastowo i nie wywołuje tych efektów. Oznacza to, że nie ma sensu rekrutacja i przesuwanie jednostek po ostatnim "=" (a przed "==="), bo nie wpływa to na warunki zakończenia gry (całe złoto zwiezione do bazy, wszystkie plecaki puste).

Gra [B] (gra): Limit T*k

Publiczne ogłoszenie

W treści było mylące zdanie "jeśli w teście jest n plansz, Twój program musi łącznie zmieścić się w n * k turach.". Nowa, poprawiona wersja: "jeśli w teście jest T plansz, Twój program musi łącznie zmieścić się w T * k turach.". Wprowadziliśmy właśnie taką poprawkę do treści w systemie.

Ogólne: Rankingi i koszulki po rundzie rozproszonej

Publiczne ogłoszenie

Koszulki trafią do Kubin, gryszard, artur12, APS oraz kcpikkt. Rankingi są (albo za chwilę będą) dostępne.

Ogólne: Wyniki rundy rozproszonej

Publiczne ogłoszenie

... powinny już być widoczne. Biblioteki oceniające wraz z testami są dostępne do pobrania z działu Pliki.

Gra [B] (gra): Natychmiastowy ruch oraz zamiana miejscami

Publiczne ogłoszenie

Dostaliśmy kilka podobnych pytań, więc wolimy wyjaśnić w publicznym ogłoszeniu. Każda komenda jest wykonywana natychmiastowo (przed następną komendą). Jeśli dwie jednostki stoją koło siebie, to nie mogą zamienić się miejscami w jednej turze - gdy każemy jednej z nich przejść na pole drugiej, to jest to już błędny ruch. Nie ma znaczenia, że potem drugiej każemy przejść na pole pierwszej jednostki. Przypominamy, że "w żadnym momencie dwie jednostki nie mogą znajdować się na tym samym polu".

Ogólne: Koniec rundy czwartej

Publiczne ogłoszenie

Runda rozproszona zakończyła się bez żadnych problemów :) Ogłoszenie wyników nastąpi prawdopodobnie jeszcze tej nocy, ale nie radzimy na nie czekać. Biblioteki oceniające zostaną opublikowanie razem z wynikami. Ranking i koszulki standardowo, w południe. Dobrej nocy!

Ogólne: To co zwykle

Publiczne ogłoszenie

Rankingi pojawią się w południe, koszulki za rundę trzecią trafią do terjanq, Piotr0102, kpbochenek, Rzepson oraz burek967. Omówienia będą w bliżej nieokreślonej, ale wciąż najbliższej przyszłości. Przepraszamy za zwłokę!

Test programu (tes): Re: Test programu - tes1

Publiczne ogłoszenie

Bardzo zachęcamy do przeczytania "treści" zadania "Test programu". tes1 czasem ma nazwę w systemie unknown-xxxxx. Prosimy się tym nie przejmować. Prosimy także zwrócić uwagę, że jeżeli kolejka jest duża, to można chwilę poczekać na wyniki zgłoszenia.

Ogólne: Koniec rundy trzeciej

Publiczne ogłoszenie

Wyniki zostaną odsłonięte w ciągu 20 minut, a ranking w południe.

Futbol [A] (fut): Złe odpowiedzi w testach przykładowych

Publiczne ogłoszenie

Poprawna odpowiedź w pierwszym teście przykładowym to 11. Poprawna odpowiedź w drugim teście przykładowym to 7. Liczba możliwych składów to 176, ale wypisujemy wynik modulo 13. Przepraszamy za problemy. Odpowiedzi w treści zostaną niedługo poprawione.

Ogólne: Runda rozproszona, rankingi i koszulki

Publiczne ogłoszenie

Przed rozpoczęciem rozwiązywania zadań rozproszonych gorąco zachęmy do zapoznania się z naszym poradnikiem: https://potyczki.mimuw.edu.pl/l/zadania_rozproszone/ Zadania rozproszone nie mają uruchomień próbnych. Jest natomiast specjalne zadanie "Test programu", które ma służyć temu celu. Rankingi po dwóch pierwszych rundach są już dostępne. Koszulki wylosowali: msialk, bartek29, antguz, Jan_Klimczak oraz kc.

Ogólne: Koniec rundy drugiej

Publiczne ogłoszenie

Wyniki powinny być już widoczne, testy są tam gdzie zwykle, a omówienia mamy nadzieję, że pojawią się jutro :P Ranking i koszulki tradycyjnie w południe.

Ogólne: Uruchomienia próbne

Publiczne ogłoszenie

Limit uruchomień próbnych został podniesiony do 20 na zadanie. Jednocześnie przypominamy, że regulamin twardo precyzuje, że limit normalnych zgłoszeń wynosi 10 na zadanie (wliczając błędy kompilacji).

Palindrom [B] (pal): Odp: Nieskompresowane archiwum jest zbyt duże, by można było je uznać za bezpieczne.

Publiczne ogłoszenie

Limit na rozmiar pliku wejściowego dla zgłoszenia próbnego po rozpakowaniu to 10 MB.

Ogólne: Poprawiona treść do zadania Palindrom [B]

Publiczne ogłoszenie

Dostępna jest już nowa, poprawiona wersja treści zadania Palindrom (poprawiliśmy jedynie numer rundy i dodaliśmy krótką historyjkę, której wcześniej brakowało).

Palindrom [B] (pal): Limit czasowy zawsze równy 5s

Publiczne ogłoszenie

W momencie startu rundy treść zadania PAL mówiła, że limit czasowy wynosi 1-5s. Otóż wynosi on dokładnie 5s we wszystkich testach. Treść z tą poprawką jest już w systemie.

Ogólne: Rankingi i koszulki

Publiczne ogłoszenie

Rankingi są udostępnione a koszulki wylosowali krysiak, fellek, mwwe, bebidek, bx.

Heros [A] (her): Re: Znaczenie słów "Wszystkie zależności"

Publiczne ogłoszenie

> "usuń k spośród umiejętności (wraz z ich wszystkimi zależnościami)" > Wszystkie zależności są rozumiane jako wszystkie umiejętności, do których wymagana jest dana umiejętność, czy powiązania (krawędzie) wchodzące i wychodzące do danej umiejętności? To drugie.

Ogólne: Koniec rundy pierwszej

Publiczne ogłoszenie

Wyniki powinny być już dostępne. Testy można znaleźć w odpowiednim dziale. Omówienia pojawią się wkrótce. Ranking ogłosimy w środowe popołudnie, wraz z pięcioma szczęśliwcami, którzy wylosowali koszulki.

Ogólne: Ponowna ocenna zgłoszeń ze statusem "System Error"

Publiczne ogłoszenie

Z powodu problemów technicznych kilka zgłoszeń miało status System Error. Problem został zażegnany, a zgłoszenia których dotyczył ocenione ponownie.

Heros [A] (her): Odp: Jakość generatora

Publiczne ogłoszenie

> Czy możemy założyć, że Pracownik Miesiąca został stworzony przez osobę kompetentną i każdy możliwy zbiór par (x, y) jest mniej więcej równo prawdopodobny? Tak.

Ogólne: Podzadania

Publiczne ogłoszenie

W niektórych zadaniach znajdziecie informację o istnieniu "podzadań", czyli grup testów, które spełniają jakiś dodatkowy warunek. Na przykład: - "w niektórych grupach testów zachodzi dodatkowy warunek n <= 50000" - "w niektórych grupach testów liczby są podane w kolejności rosnącej" - "w niektórych grupach testów optymalne rozwiązanie wypisze x = 0" Jest to podpowiedź, że można uzyskać częściowe punkty za rozwiązanie, które nie jest optymalne. Warto rozważyć taką opcję, szczególnie dla trudnych zadań. Naszym zamiarem jest urozmaicić zadanie, ale do tego nie zdradzać niczego o trudności podzadania - stąd brak informacji o liczbie punktów za podzadanie. Organizatorzy starali się racjonalnie wybierać liczbę punktów za podzadania, ale niczego o tej ,,racjonalności'' nie gwarantują. Zakładać można tylko to, że istnieje co najmniej jedna grupa testów spełniająca dany warunek (czyli są to testy warte co najmniej 1 punkt). Wciąż możliwe jest, że pojawią się grupy testów, o których istnieniu nie będziemy w ogóle uprzedzać w treści - nie jest to nowość, bywało tak na praktycznie każdych Potyczkach. Na przykład w zadaniu próbnym PIN ogólny limit wynosił n <= 10^9, ale istniały grupy z dużo mniejszymi wartościami n. Powodzenia!

Ogólne: Koniec rozproszonej rundy próbnej

Publiczne ogłoszenie

Zakończyliśmy właśnie drugą rundę próbną. Ostatnie zgłoszenia zostały już sprawdzone. Wszystkie programy użyte do sprawdzania rozwiązań można znaleźć w dziale Pliki: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/pa-2018-1/files/ Ranking jest dostępny pod poniższym linkiem: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/pa-2018-1/ranking/306/ Zespół Potyczek Algorytmicznych życzy udanego weekendu i zaprasza ponownie już w poniedziałkowe południe!

Ogólne: Komunikaty błędów

Publiczne ogłoszenie

W przypadku zadań rozproszonych, komunikaty o błędach mają trochę inne znaczenie, niż w przypadku zadań zwykłych. W odróżnieniu od zadań zwykłych, nie ma osobnego komunikatu o przekroczeniu limitu pamięci. Oto możliwe komunikaty dla zadań rozproszonych oraz ich znaczenia: * Zła odpowiedź (WA). * Błąd kompilacji (CE) - sprawdź, czy używasz #include "message.h" oraz #include "nazwa_zadania.h" (przypominamy, że w przypadku wszystkich rodzajów zadań, błąd kompilacji liczy się do limitu zgłoszeń). * Przekroczenie limitu czasu (TLE). * Przekroczenie limitu wyjścia (OLE) - wypisanie więcej niż 1MB na stdout lub stderr. * Błąd wykonania (RE) - naruszenie ochrony pamięci, przekroczenie limitu pamięci, niewłaściwe użycie biblioteki message.h (np. czytanie skończonej wiadomości). * Naruszenie bezpieczeństwa (RV) - używanie niedozwolonych wywołań systemowych, a także przekroczenie limitu 256KB na pojedynczą wiadomość. * Przekroczono limit wielkości wiadomości (MSE) - przekroczenie limitu z treści zadania na sumaryczny rozmiar wiadomości wysłanych przez instancję. * Przekroczono limit wychodzących wiadomości (MCE) - przekroczenie limitu z treści zadania na liczbę wiadomości wysłanych przez instancję.

Ogólne: Runda próbna rozproszona

Publiczne ogłoszenie

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem dotyczących zadań rozproszonych: https://potyczki.mimuw.edu.pl/l/zadania_rozproszone/ Dostępne są dwa zadania: "Kanapka" oraz "Działka 2". Aby ułatwić testowanie, wyniki własne będą w tej rundzie udostępniane na bieżąco. Taka sytuacja NIE będzie miała miejsca na normalnej rundzie rozproszonej. Nie gwarantujemy jednak, że wszystkie wyniki będą od razu dostępne. Prosimy o cierpliwość.

Ogólne: Koniec rundy próbnej

Publiczne ogłoszenie

Pełne wyniki rundy próbnej powinny być już widoczne. Testy dostępne są do pobrania z odpowiedniego działu: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/pa-2018-1/tests/ Ranking rundy próbnej jest dostępny tutaj: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/pa-2018-1/ranking/307/ Zapraszamy ponownie dzisiaj o 14:00 na rundę próbną rozproszoną!

Ogólne: Wyjaśnienie dot. rund zdalnych

Publiczne ogłoszenie

Z powodu błędu, który pojawił się w niektórych komunikatach, śpieszymy z wyjaśnieniem, że jedynie jedna runda (czwarta) jest rundą rozproszoną. Pozostałe rundy pozostają rundami zwykłymi. Przepraszamy za zamieszanie.