Temat: PA 2019

1. Wielkie dzięki za organizację, zadanka były ciekawe jak zawsze odkąd pamiętam :)
2. Propsuję brak rundy rozproszonej: ilość zachodu z punktu widzenia uczestnika, żeby zaimplementować rozproszony algorytm jest istotnie większa niż dla nierozproszonego, w związku z czym przez ostatnie ~2 lata nawet nie próbowałem jej pisać. Domyślam się, że z punktu widzenia organizatorów rozproszone zadania to też dużo więcej wysiłku.
3. Zadania były trochę za trudne (próg na koszulkę <20 to jednak trochę słabo). W szczególności wydaje mi się, że moje rozwiązanie, które korzystało z doubli do HER (a poza tym było poprawne) powinno dostać >4 (jako ostateczne wysłałem rozwiązanie na LL).
Dziękujemy bardzo! Co do trudności zadań, to rzeczywiście okazały się być delikatnie trudniejsze niż się spodziewaliśmy, ale człowiek uczy się całe życie, na pewno weźmiemy to pod uwagę w przyszłych latach.
Zadania faktycznie były trudne, ale raczej uważam to za atut.
Były przemyślane, rozwiązujące je można było się sporo nauczyć a poprawne rozwiązanie zadań dawało dużo satysfakcji.
Być może dobrym kompromisem byłoby przyznawanie większej ilości punktów za rozwiązania niekoniecznie optymalne?
Nie wiem.
Wiem z kolei, że nie mogę się doczekać kiedy zadania pojawią się na szkopule, bo do rozwiązania kilku zadań zwyczajnie brakło mi czasu, a chciałbym wysłać swoje rozwiązania do sprawdzenia :)
W przyszłym tygodniu.
Trudność zadań jak dla mnie optymalna - to właśnie lubię w potyczkach, że jest dużo czasu i trudne zadanka, a nie na odwrót, jak na tych serwisach zadankowych.

Najbardziej brakowało mi rundy rozproszonej albo innych tego typu freakowych i oryginalnych rzeczy.

Najciekawsze zadanko jak dla mnie to Sonda!
Myślę, że brak rundy rozproszonej w tym roku nie zależał od organizatorów. Dopóki Google nie postawi platformy z powrotem i nie przywróci DCJ, nie będzie także rozprosznych PA.
Dołączam się do podziękowań dla organizatorów, szczególnie za dobre testy! Moim zdaniem kombinacja trudności zadań z długością konkursu jest bardzo dobra. Zadania również były ciekawe i sporo się nauczyłem próbując je rozwiązać. A czy za trudne to zawsze jest sprawa do dyskusji. To czego mi brakowało, to omówienia możliwych rozwiązań, bo jednak po paru godzinach (nieudanych) prób chciałbym znać jakie były algorytmy użyte w rozwiązaniu wraz ze złożonością, przypadkami szczególnymi itd. A nawet po udanym rozwiązaniu warto znać czy były inne sposoby. Na szczęście tę rolę przejmują ludzie z forum, to trochę pomaga :)
Także dziękuje, jak dla mnie zadania bardzo trudne. Kiedy można spodziewać się koszulek? Po finale?
Zadanie Sonda było super. Jedna z nielicznych okazji, by napisać na konteście kilkaset linii kodu i nie mieć wrażenia, że to straszny syf.
Trochę mi brakowało rundy rozproszonej
Również składam wielkie podziękowania! :) Przygotowanie prostych zawodów już wymaga dużo roboty, a wymyślenie zadań na tak wysokim poziomie i opracowanie ich na tak wysokim poziomie jest już naprawdę ogromnym wysiłkiem :) Ale mam nadzieję, że mieliście z tego co najmniej tyle frajdy, co ja z pisania rozwiązań ;)

Jeśli chodzi o trudność zadań, to rzeczywiście była ona wyższa niż w poprzednich latach. Jeśli chodzi o zadania A, to uważam to za plus, w końcu po to ona jest, żeby była trudna. Jeśli chodzi o zadania B, które też były trudniejsze niż w poprzednich latach, to mi osobiście to nie przeszkadzało, ale nie wiem co na to inni zawodnicy.

Bardzo podobało mi się to, że w zadaniach podana była informacja o tym, że można dostać też punkty za rozwiązania w gorszej złożoności. Na niektórych konkursach idzie się nawet o krok dalej i podaje się dokładną liczbę punktów, którą można dostać za rozwiązania mieszczące się w danym limicie, co też wydaje mi się fajnym rozwiązaniem.

Rundy rozproszone zawsze bardzo lubiłem, bo wymagały bardziej analizy problemu i kombinowania niż znajomości wyszukanych algorytmów. Jednakże ich testowanie było dość skomplikowane, więc nigdy nie wiedziałem, czy dostanę za nie 10 czy 1 punkt. Świetną alternatywą okazało się zadanie sonda! Wymagało ono dużo kombinowania i zmagania się z częściową nieznajomością grafu. Do tego bardzo łatwo można było sobie wygenerować testy i samemu zweryfikować czy rozwiązanie jest poprawne. Mimo, że w tej rundzie nie miałem za dużo czasu, żeby rozwiązać to zadanie, to baaardzo mi się podobało :)

Także podsumowując, to miło spędziłem tydzień i dziękuję ;)
Świetny konkurs! Czekam z niecierpliwością na oficjalne omówienia zadań i aż będzie można je dobijać na Szkopule!