Temat: Zadanie próbne

Moim zdaniem zadanie próbne było bardzo fajne, ale nie na rundę próbną. Lepiej, żeby zadanie próbne, było na poziomie zadań z grupy C. W dodatku przez to zostało one trochę "zmarnowane". Można było je dać do normalnej rundy B.

Wygląda to trochę jakby autorzy zadań mieli zbyt dużo ciekawych pomysłów, więc jeden z nich trafił do rundy próbnej :D
Zadanie próbne było w tym roku dość ambitne, ale naszym zdaniem dla osób mających duże doświadczenie mogło się ono wydać całkiem standardowe i mało ciekawe, by zobaczyć je podczas zwykłych rund. Z tego względu zdecydowaliśmy się użyć go jako zadania próbnego.

Co do ogólnie zadań próbnych, to mogą one być różnego poziomu, może to być to np. jakieś zadanie, które zostanie po ustaleniu co idzie na który dzień.

Nie zapominajmy też, że głównym celem rundy próbnej jest sprawdzenie całego systemu i pozwolenie zapoznać się z SIO nowym uczestnikom :P
W tym właśnie rzecz, że ambitne zadanie próbne nie zachęca nowych uczestników do zapoznania się z SIO :)
Też uważam że trochę zmarnowane, ja np. na to zadanie wysłałem najdłuższy program ze wszystkich :) (a zdobyłem ponad połowę punktów w konkursie).
Odniosłem podobne wrażenia co przedmówcy.
Nie zdziwiłbym się też gdyby niezaniedbywalna część uczestników (szczególnie początkujących) pomyślała sobie "już z próbnym mam problemy, może nie jestem jeszcze na poziomie tego konkursu".
Pewnie coś przeoczyłem, ale może warto by w wiadomości o otwarciu rundy próbnej podkreślić coś w stylu, że "punkty nie liczą się do ostatecznego rankingu, zatem możecie śmiało wykorzystać to zadanie przede wszystkim do oswojenia się z systemem SIO".
Zgadzam się, że trudne próbne zadanie może odstraszyć potencjalnych zawodników.
Poprę głos, że było zbyt standardowe dla doświadczonych aby pojawić się na zwykłej rundzie. Nie mówię jednak że próbna to odpowiednie miejsce, być może żadna :p
Takie zadanie byłoby bardzo fajne jako jedno z kilku zadań próbnych. Może w rundzie próbnej też powinien być podział na dywizje A/B/C? To pozwoliłoby też potestować w niej rzeczy typu ujawnianie wyników w części zadań.
Próbne zadanie z C mógłoby być czymś w rodzaju „wczytaj dwie liczby i wypisz ich sumę”, więc nie powinno być bardzo klopotliwe do przygotowania przez organizatorów.
Standardowe zadania na zwykłych rundach też mogą być fajne i mieć wartość edukacyjną - zwłaszcza, że nie wszyscy ludzie rozwiązują wszystkie konkursy z ostatnich X lat i mają różne "triki" w małym palcu albo mają bibliotekę wszystkich możliwych algorytmów pod ręką :-)

Co więcej zadanie LIC ma fajny potencjał w postaci prostego bruta za 3 pkt, ktoś mógł w stan wrzucić pełną bitmaskę 9 cyfr, czyli 512, i dostać ~8pkt. A można było zauważyć że wystarczy trzymać liczbę różnych LCM'ów, który jest 48(?), i dopiero wtedy np. dostać maksa. Ogólnie jednak zauważyłem tendencje do oceniania zdań ACM'owo, gdzie albo dostajesz 10pkt albo coś bliskiego zeru - a szkoda, bo bardziej zróżnicowana punktacja mogłaby dodać pikanterii.

P.S. Dla mnie LIC i MAL nie różnią się w swojej standardowości. MAL to też zwykły dynamik na zliczanie, gdzie głowna trudność to zdefiniowanie "stanu", zliczanie "negacji" plus jakaś tam "symetria".


Być może warto było zrobić LIC [Easy] i LIC [Hard] na próbnej, i jedynie zmienić ograniczenia. Wtedy zadanie już by tak nie odstraszało nowicjuszy ;-)
Zgadzam się, że zadanie próbne było dziwnie trudne i pewnie odstraszające dla początkujących.
Właśnie zabrakło w rundzie próbnej tego podziału na zadania A,B,C, a przynajmniej na B,C. W normalnych rundach wiadomo przynajmniej, czego się spodziewać.
Myślę, że byłoby fajnie, gdyby LIC z limitem 10^6 było jako C, a LIC z 10^18 jako B. Można by wtedy szybko napisać brut-force na 10^6 i sprawdzić, czy wszystko w serwisie działa - łącznie z odsłanianiem wyników w grupie C, a potem oddać się przyjemności wymyślenia czegoś bardziej wyrafinowanego na 10^18.
A tak jako anegdotę to przyznam się, że nie doczytałem szczegółów regulaminu, nie wiedziałem, co to jest odsłanianie w grupie C i ani razu nie użyłem tej funkcji... Zastanawiałem się, czy przez to traci się punkty...
Ja bym zrobił „dodaj dwie liczby” jako C (mogłyby być do 10^18, żeby od razu uczulić na overflowy), LIC do 10^6 jako B, pełne LIC jako A.

Odsłanianie wymagało tylu kliknięć i miało tyle ostrzeżeń, że na początku aż strach było je robić. To też można by lepiej zademonstrować podczas rundy próbnej.
Ta, fakt, że punkty za C nie były automatycznie pokazywane było jakimś nieporozumieniem