Temat: Dywizja C

Jako początkujący w algorytmice (1. raz biorę udział w PA), chciałbym bardzo podziękować organizatorom za dodanie tej kategorii i mam nadzieję, że zagości tu na stałe. Jak się okazało, do dywizji A i B nie miałem za bardzo podejścia, a C bardzo dobrze wpasowało się w mój i pewnie wielu osób poziom, tak aby zmusić do przemyślenia, poszukania informacji, nauczenia się czegoś nowego. Zadania bardzo ciekawe i rozwojowe.
Czy omówienia, sposoby rozwiązania A,B,C pojawią się na kanale YT? Jeśli tak, to kiedy?

I jeszcze pytanie do uczestników wcześniejszych edycji - czy w związku pojawienia się dywizji C, zadania z B były trochę trudniejsze niż zazwyczaj, czy zachowały one swoją trudność? Gdzie mogę znaleźć opracowania wcześniejszych zadań B?
Nie odniosłem wrażenia żeby B stały się w tym roku trudniejsze niż zazwyczaj. Może z wyjątkiem Rundy 3, gdzie spodziewałem się że B będzie jeszcze relatywnie proste, a nad MIN spędziłem dość sporo czasu.

Co do zadań z dywizji C, to dla mnie nie był to istotny overhead jako że były odsłanialne - więc widząc że pomaga ona początkującym myślę że powinna zostać :-) Dla mnie najciekawsze z C było WYC.
Tak, dodanie dywizji C sprawiło, że mogłem walczyć do ostatniego dnia - w poprzednich latach kończyłem konkurs w środę wieczorem ;)
Podobała mi się dywizja C. Zadania mimo że były dla mnie łatwe, nie były nudne. A odsłanianie wyniku ale bez dokładnej informacji było dobrym rozwiązaniem.
Według mnie dywizja C to był super pomysł, z jednej strony niezbyt czasochłonna dzięki odsłanianiu wyników, a z drugiej nietrywialna i aktywizująca osoby początkujące.
W ostatnich latach często bywało tak, że ktoś kto nabił sobie dość punktów w pierwszych 3 dniach konkursu i później już nie punktował w ogóle (lub prawie w ogóle) zgarniał koszulkę bez żadnych problemów. Dzięki zadaniom typu C premiowana jest większa regularność oddawania zadań, co powinno zmotywować uczestników do walki do końca. Czyli trafiony pomysł.

IMO jedynym problemem z zadaniami C w tym roku było tylko to, że pierwsze 3 miały rozwiązania opierające się o tę samą technikę.
Muszę pochwalić organizatorów za zadania C. Zadania były naprawdę świetnie wyważone na tę kategorię, przyciągały osoby zaczynające swoją przygodę z konkursami algorytmicznymi, a dla osób bardziej wprawionych nie stanowiły większego utrudnienia.

Odsłanianie wyników w tej kategorii to bardzo dobry pomysł, dzięki temu osoby początkujace mogą uniknąć prostych błędów mocno obcinających punkty za rozwiązanie, a to potrafi być demotywujące szczególnie na początku przygody z konkursami. Plus za brak dokładnej informacji, tylko same punkty - dzięki temu było wiadomo, czy jest już ok, czy coś trzeba poprawić, ale przyczynę należało ustalić samemu.
Poza tym sam fakt, że każdego dnia przybywało trochę punktów i miało się pewność co do tego poprzez odsłonięcie wyniku, w moim odczuciu zachęcał wszystkich do dalszej pracy, a szczególnie początkujących.

Swoją drogą, jak już zostało to wcześniej powiedziane, obecność dywizji C spowodowała, że o koszulkę trzeba było robić zadania do końca i w zdecydowanej większości przypadków nie można było sobie odpuścić wcześniej. Jest to zdecydowanie bardzo duży plus tegorocznych zawodów - dywizja C świetnie rozwiązała przypadek osób, które w ciągu pierwszych trzech dni nabijają dużo punktów i potem odpuszczają, mając wystarczająco punktów na pewną koszulkę - w tym roku premiowana była regularność i udział w każdej rundzie.

Mi z kolei z zadań C najbardziej spodobało się DAG, jako że nie było ono trudne, a wymyślenie takiej konstrukcji DAG-u sprawiało frajdę i mogło być ciekawym wyzwaniem dla początkujących.