Temat: Maksymalny wynik w problemie collatza

Więc załadowałem problem collatza, który na 90% działa poprawnie i dostaje 20 punktów za niego. Mimo to wszystie test (a i b) przechodzi poprawnie. Jaki jest limit punktów w problemie collatza?
Limit jest 100 punktów w każdym zadaniu. Przeczytałeś uważnie treść? Liczba na wyjściu nie może przekroczyć 10^18.To, że program przechodzi testy przykładowe, nie oznacza, że przejdzie wszystkie testy punktowane.
u mnie nie przekracza 10^18 a i tak mam tylko 20pkt
Nadal oznacza to, że twój program nie działa poprawnie.
Jedyne co może być nie tak, jest to, że system sprawdza tylko jedną odpowiedz, gdzie w zadaniu jest podane, że program ma podać w wyjściu tylko jedną z możliwości.

"Jeżeli istnieje wiele możliwych rozwiązań, Twój program może wypisać dowolne z nich."
Ale w takim przypadku program otrzymałby 0 punktów, a błąd pojawiłby się już przy wstępnym sprawdzaniu.
Mogło być tak, że w niektórych przypadkach dane wyjściowe programu są zgodne z danymi wyjściowymi systemu, a w innych przypadkach niezgodne, będąc ciągle prawidłowymi danymi wyjścia
.
"Sprawdzarka" systemu nie ma z góry podanej prawidłowej odpowiedzi. Sprawdza ona po prostu czy odpowiedź użytkownika jest prawidłowa, a nie porównuje ze swoją. W związku z tym, Twój program może:
Mieć złe wyniki dla niektórych przypadków
Wykraczać poza limit czasu
Wykraczać poza limit pamięci
Ja też przez długi czas miałem ten problem, ale w końcu udało mi się napisać kod działający na 60 pkt. Jestem na 90% pewien, że w tym zadaniu taki właśnie jest limit punktów, ponieważ - według moich informacji, które sprawdzałem po wielokroć - nie istnieje ciąg dłuższy niż 1348 liczb. Tak więc, problem nie jest w systemie SIO2, a w Twoim kodzie, ponieważ da się wbić to zadanie na 60 pkt. Zastanów się nad tym, masz jeszcze 9 dni, na poprawienie zadania - powodzenia ;)
A właśnie że istnieje. Na jakiej podstawie w ogóle tak stwierdziłeś? Wypróbuj sobie na przykład taką liczbę jak 496815847310521.

PS. Ktoś inny na tym forum z kolei napisał, że nie może być dłuższy niż 597. Jak zapytałam go, skąd się tego dowiedział, nie odpowiedział mi w ogóle.
Na angielskiej wikipedii o ciągu collatza jest podana liczba początkowa najdłuższego ciągu - tego właśnie który ma długość 1348 - stąd to wiem. A jeśli chodzi o twoją liczbę - ciąg zaczynający się od niej ma długość 330, więc chyba coś nie wyszło. A tak z ciekawości - udało ci się wbić to zadanie na 100 pkt?
A co do tego Ewelino : "Ale w takim przypadku program otrzymałby 0 punktów, a błąd pojawiłby się już przy wstępnym sprawdzaniu." Niekoniecznie, bo mogłyby się zgadzać niektóre, więc chyba nie do końca rozumiesz jak to działa
Tutaj niestety nie masz racji: "nie istnieje ciąg dłuższy niż 1348". Dla wpisanej losowo długiej liczby "6759326754899999999999999999999328746786487468467864874226782635789263784260562" wyszedł mi ciąg o długości 1721. Tutaj jest strona, możesz sprawdzić sam, jak mi nie wierzysz: https://www.dcode.fr/collatz-conjecture

a do zadania to:
"Mieć złe wyniki dla niektórych przypadków" -> kodu jestem na 200% pewien
"Wykraczać poza limit czasu" -> Na próbnym wychodzi mi 0.1s/10s, a jak robię u siebie na kompie, to też wychodzi mniej niż 10 sekund
"Wykraczać poza limit pamięci" -> do znalezienia pierwszej liczby z ciągu o długości 12345 program zużywa 14.16015625 MB
Może chodzi o to, że nie mam odpowiedzi, która jest najmniejsza..? Nie ma tego w treści zadania.
Wrzuciłem linijkę na koniec kodu, która sprawdza czy liczba wyjściowa nie jest większa niż 10^18, a jeżeli zadziałoby się tak, to wyrzuci tekst "error - za duze" i po wysłaniu przykład będzie źle zrobiony. Wysłałem i nic się nie stało, żadnego błędu wyjścia, 20pkt. Nie wiem co może być nie tak .-.
Czy wiecie czy "ktoś z góry" to widzi?
"nie mam odpowiedzi, która jest najmniejsza"
dla wejścia 17, wychodzi ciąg
1
2
4
8
16
5
10
3
6
12
24
48
96
192
384
768
1536
i w wyjściu jest liczba 1536, gdzie w przykładzie jest 46. Jednak obie odpowiedzi są prawidłowe.
„Na angielskiej wikipedii o ciągu collatza jest podana liczba początkowa najdłuższego ciągu - tego właśnie który ma długość 1348”

Ale to jest wartość początkowa najdłuższego ciągu, która mieści się w limicie 10^12, a limit w zadaniu to 10^18. A w przypadku braku limitu, takich ciągów jest nieskończenie wiele, bo nieskończenie wiele jest liczb naturalnych.

„A tak z ciekawości - udało ci się wbić to zadanie na 100 pkt?”

Na razie nie wbiłam w ogóle, ale raczej będzie na 100pkt.

„Niekoniecznie, bo mogłyby się zgadzać niektóre, więc chyba nie do końca rozumiesz jak to działa”

Tak, ale mało prawdopodobne, żeby wszystkie testy z określonej grupy się zgadzały. Np. jak masz grupę 1, a w niej testy 1a, 1b, i 1c i np. tylko w 1c będzie błąd, to otrzymasz 0 punktów za grupę 1.
Wiem jak to działa. Jednak jest możliwy przypadek, o którym mówimy. A jeśli uda ci się wbić na 100, to serio szacun.
Jest!!! 100 pkt :D
Ewelina Włodarska. Ile było najwięcej elementów w wejściu?
Apropo tego, że na wikipedia nie ma, to dam radę.
Wikipedia to nie jest jedyne źródło, są też inne :))