Latest posts

Póki co nie ma nawet zeszłorocznych.
Sorry za zwłokę, ale wyjaśnianie tego trochę trwało. Ogólnie to RODO jest skomplikowane i w SIO mamy dwa miejsca gdzie wyraża się zgodę na te maile - przy rejestracji na konkurs "Chcę otrzymywać informacje o kolejnych edycjach konkursu." (https://sio2.mimuw.edu.pl/c/pa-2022-1/register/) oraz przy zakładaniu profilu "Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o organizowanych przez Fundację Rozwoju Informatyki konkursach, obozach naukowych, warsztatach lub innych wydarzeniach, za pomocą poczty elektronicznej na podany przeze mnie adres e-mail. (opcjonalne)" (https://sio2.mimuw.edu.pl/c/pa-2022-1/edit_profile/). Aby dostawać maile trzeba mieć obie te zgody zaznaczone.
Ja tam się na industry nie znam, ale C++ jest wręcz stworzony do zadanek, a Pascala nie używa zupełnie nikt od bardzo dawna (poza Julkiem). W Kotlinie nie jesteś w stanie zapuścić DFSa, bo nie uciągnie prostej zagłębionej troszku rekursji, a Java to byłaby najlepsza jakby ktoś chciał w niej odrabiać prace domowe pt. "proszę mi napisać esej tzn. kod na co najmniej 500 słów" (moja poprzednia odpowiedź była skierowana do pytania o Pascala, a nie o Javę, bo chyba tu było niezrozumienie).
ok. (k po 25) ÷ (1002 po 25)

Ksywki w ogłoszeniu pomagają uniknąć zawodu u imienników szczęśliwców, a pewnie i było łatwiej je przygotować.
W tym ani dwa lata temu nie dostałem. Dostałem w zeszłym roku.
No tak, math/fractions/sys/typing/etc, to wszystko jest wbudowane, więc jest odpowiednikiem STLa; numpy jest external. Ale nie zaszkodziłoby doprecyzować.
Jeśli ktoś chce mi powiedzieć, że język c++ jest językiem postępowym, w stosunku do języka java (nie wspomnę tu już choćby o kotlinie, który jest już o krok dalej) to uśmiecham się w duchu. c++ to język dla rozwiązań embeded nie mający nic wspólnego z nowoczesną architekturą.
Jakie jest prawdopodobieńswo, biorąc pod uwagę fakt, że większość zarejestrowanych osób podała imię i nazwisko, by wszystkie koszulki z rund wylosowały osoby przedstawiające się nickiem zamiast imieniem i nazwiskiem ;-)
F
My solution to DRZ. It's better to read it in the markdown editor.

First we can define a $(n-1) \times (n-1) $ matrix $P$, where $P = D - G$ , where $D$ is a diagonal matrix, and $G_{i, j} = \gcd(a_i, a_j)$.

We have $G_{i,j} = \sum_{d|a_i, d|a_j} \phi(d)$, so we can define two matrix $(n-1) \times m$ matrix, where $m$ is the maximum of $a_i$. Let $U_{i, d} = \phi(d)\cdot [d|a_i], V_{i, d} = [d|a_i]$. We have $G = UV^T$.

We can apply [Matrix determinant lemma](https://en.wikipedia.org/wiki/Matrix_determinant_lemma), to compute $\det(P) = \det(D-G) = \det(I_m - V^TD^{-1} U)\det(D)$.

Let $Q = I_m - V^T D^{-1} U, Q' = V^T D^{-1} U$. $Q'_{i, j} = \sum_{i|a_k, j|a_k} \frac{1}{d_k}$. So $Q_{i, j}\neq 0$ only if $\mathrm{lcm}(i,j) \leq m$. $Q$ is very sparse and has a special structure.

So we can use Gaussian elimination from $i = m \to 1$ to compute the determination of $Q$. It's fast due to the structure of $Q$. I guess it may be faster than $O(m^2)$.
Czytając ustalenia techiczne (https://potyczki.mimuw.edu.pl/przepisy/techniczne/) zrozumiałem, że jedynym dopuszczalnym importem w Pythonie będzie numpy. Zarówno tu na forum, jak i w opublikowanych rozwiązaniach widzę, że pojawiły się importy math czy fractions. Zakładamy, że to jest 'STL' dla Pythona? Może warto to doprecyzować, zakładając że Python jeszcze się na Potyczkach pojawi.
Ja dostałem maila zapraszającego do Potyczek 7 grudnia.
... i w związku z tym mam pytanie, czy przed eliminacjami rozsyłane są maile do osób które zaznaczyły haczykiem w poprzedniej edycji że chcą otrzymywać informacje o kolejnych edycjach? Po poprzedniej zwróciłem specjalnie na to uwagę, i jeszcze nawet teraz popatrzyłem że dalej jest to zaznaczone, ale nic nie dostałem.
Czemu na chinskich stronkach jest szybciej niz na szkopule xd